KNJIGA KAO VODIČ KROZ ŽIVOT: Kafka, Andrić, Pekić, Kami na vrhu liste obaveznih

Ugledni srpski intelektualci napravili su, povodom Svetskog dana knjige, svoje izbore literature koja mladoj osobi danas može poslužiti kao vodič kroz život

Dela Franca Kafke, Alberta Kamija, Danila Kiša, Mihaila Bulgakova, Borislava Pekića, Ive Andrića našla su se na vrhu liste knjiga koje je nekoliko uglednih srpskih intelektualaca, na poziv Tanjuga povodom Svetskog dana knjige, preporučilo mladoj osobi kao vodič kroz život.

Književnik, prevodilac antičke književnosti, muzički kritičar, dobitnik ovogodišnje NIN-ove i "Mešine" nagrade za roman "Veliki rat" Aleksandar Gatalica izdvojio je najpre avanturističke knjige.

- Avantura je uvek u modi, čak i ako se u nju ide jedrenjacima. Predložio bih dve svoje omiljene knjige "Robinzon Kruso" Danijela Defoa i "Džeri sa ostrva" Džeka Londona. Potom može da se krene u nešto zahtevnije poput "Procesa" Franca Kafke ili "Smrt u Veneciji" Tomasa Mana kako bi mladi čitalac video da život nije samo med i mleko - rekao je.

Na kraju, zaključio je Gatalica, treba završiti sa srpskom književnošću: "Grobnica za Borisa Davidoviča" Danila Kiša, koja još ima privlačnu snagu za svaku mladu osobu, a nikako ne bi trebalo preskočiti ni omalenu, ali ogromnu knjigu "Hodošašće Arsenija Njegovana" Borislava Pekića.

- Šest knjiga je dovoljno za odrastanje, za prvo vreme - kazao je Gatalica.

Književnica, koju podjednako cene kriitčari, a rado je čita najšira publika Ljubica Arsić, dobitnica "Ženskog pera" i nagrade "Ivo Andrić" za najbolju priču, opredelila se da preporuči jednu knjigu "Majstor i Margareta" Mihaila Bulgakova.

- U ovom romanu mlad čovek će moći da pročita šta se dešava kad đavo, jedan vrlo ozbiljan gospodin, sa svojom trupom poseti Moskvu i njegovim žiteljima željnim svega i svačega krene da ispunjava želje - rekla je ona, i dodala da je "ovo jedan od najznačajnijih romana svetske književnosti jer istovremeno na ozbiljan i duhovit način govori o čovekovoj prirodi, njegovim moćima i slabostima, o vremenu u kojem živimo".

Književnica, prof. dr Sanja Domazet, čije se drame izvode na beogradskim scenama priložila je anketi naslove "deset knjiga bez kojih je, po njenom mišljenju, nemoguće preći iz amorfne mase neobrazovanih, u srećnu kulturnu elitu uživalaca umetnosti, koja je, počesto, i najbolji deo života."

Lista koju preporučuje mladim čitaocima ide ovim redom: Kafkin "Proces", "Stranac“ A . Kami, "Hadrijanovi memoari“ Margerit Jursenar, "Majstor i Margarita“ M. Bulgakov, "Prodavnica cimetove boje" Bruno Šulc, "Čarobni breg" Tomas Man, "Sabrane pripovetke" A. Čehov, "Prokleta avlija" I. Andrić, "Derviš i smrt“ M. Selimović i "Seobe“ M. Crnjanski.

Autorka popularne knjige "Seks za početnike" i niza knjiga za decu Jasminka Petrović izvdojila je: "Čika Fjodor, pas i maška" Eduarda Uspenskog, "Peščani vuk" Ose Lind i "Moj sin Mio" Astrid Lindgren.

Narodna poslanica Gorica Mojović, dugogodišnji kulturni poslenik Beograda, smatra da su za odrastanje potrebni domaći ali i savremeni klasici - od Andrića i Selimovića preko Tomasa Mana, Doris Lesing, Branislava Nušića, ali i Harukija Murakamija, Hilari Mantel, Pola Ostera i Dejvida Mičela i njegovog "Atlasa oblaka".

(Telegraf.rs / Tanjug)