SLOBODAN PETKOVIĆ, JEDAN OD NAJVEĆIH SRPSKIH KOCKARA: Čar igre važnija od novca, u kazinu sam kockao neprekidno 50 sati! (FOTO)

U Srbiji ima 300.000 patoloških kockara i pola miliona potencijalnih * Porodica da ne vraća novac, jer je to novo kockanje * Siromaštvo i dostupnost kocke okidači * Zelenaše prijavite policiji

Prvi novac potrošen na kocku, umesto gde je prvobitno namenjen, znak je ulaska u patologiju!

Procene govore da u Srbiji ima 300.000 patoloških kockara, dok je pola miliona potencijalnih, kaže za Telegraf.rs Slobodan Petković, nekada zavisnik, a danas PR SOS centra za borbu protiv patološkog kockanja uz čiju pomoć je uspeo da pobedi ovaj porok.

U porodici nije bilo kockara, a uz oca privrednika i majku zdravstvenog radnika odrastao je u Novoj Pazovi. Međutim, rano je došao u Beograd, studirao i ostao da živi u srpskoj prestonici, gde danas ima privatnu firmu za vodovodni materijal.

Za kockanje kaže da je kao i svaki drugi oblik bolesti zavisnosti i da je za prevazilaženje ovog problema neophodna velika podrška porodice i okruženja.

- Krenuo sam kao klinac sa poker aparatima, to je tada aktuelno bilo, kao video-igrice. Već sa 12 ili 13 godina ušao sam u patologiju što se tiče aparata - počinje životnu priču naš sagovornik.

- Sve što je loše je pristupačno. Za 500 dinara možeš da kupiš neku hemiju, marihuanu, alkohol, da se kockaš, a s druge strane, za taj novac ne možeš sebi da priuštiš nešto što bi želeo. Primer širine problema u društvu je i to što u nekim mestima ima više lokala, legalnih i ilegalnih, gde može da se kocka, nego pekara - kaže Petković.

Kao dobar primer, koji postoji odavno u svetu, navodi takozvani princip samozabrane u Grand kazinu, koji podrazuma da porodica i sam kockar dođe i potpisom zabrani sebi pristup u kockarnicu. Ukoliko se kojim slučajem u budućnosti ipak pojavi, obezbeđenje je ovlašćeno da reaguje i spreči ga da uđe.

U svetu postoje i mnogi drugi primeri prevencije, poput inih u Austriji, gde čovek koji duguje za porez, struju ili alimentaciju ne može da se kocka jer se takvi podaci već nalaze u sistemu, objašnjava naš sagovornik.

Slobodan Petković je jedan od mnogih koji je uspeo da se izbori sa problemom bolesti zavisnosti od kockanja, a početkom maja ženidbom okreće još jedan list u svojoj životnoj priči.

Ukoliko smatrate da imate ili poznajete nekoga ko ima problem sa kockanjem, na raspolaganju su vam brojevi telefona SOS centra za borbu protiv patološkog kockanja 011/318-7183 i 064/333-1111.

(Nikola Stojić)