SRBIJA: Policija tesno povezana sa kriminalcima!
Prema mišljenju građana, rad policije je pod velikim uticajem kriminalnih grupa, političkih stranaka i tajkuna. Ispitanici su procenili da je korupcija najprisutnija u saobraćajnoj, kriminalističkoj i graničnoj policiji
Čak 90 odsto građana smatra da je policija korumpirana u većoj ili manjoj meri, pokazuje istraživanje "Građani Srbije o korupciji u policiji". S druge strane, samo tri odsto građana ima stav da policija uopšte nije korumpirana.
Istraživanje, koje je predstavio Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP), sprovedeno je na uzorku od 1.185 osobe, piše "Danas".
Prema mišljenju građana, rad policije je pod velikim uticajem kriminalnih grupa, političkih stranaka i tajkuna, naglašeno je na predstavljanju istraživanja. Ispitanici su procenili da je korupcija najprisutnija u saobraćajnoj, kriminalističkoj i graničnoj policiji.
Saša Đorđević, istraživač u BCBP, objasnio je da kriminalistička policija do sada nije zauzimala ovako visoko mesto na listi korumpiranosti.
- To je i u vezi sa podatkom da postoji veliki uticaj kriminalnih grupa na rad policije. Takođe, njeno pojavljivanje na listi je posledica afera o povezanosti vrha MUP-a sa organizovanim kriminalnim grupama - rekao je Đorđević.
NAJVIŠE SE OČEKUJE OD UNUTRAŠNJE KONTROLE
Kada je reč o borbi protiv korupcije, istraživanje je pokazalo da bi institucije, a ne pojedinci, trebalo da vode tu borbu. Građani, naime, najviše očekuju od unutrašnje kontrole policije u suzbijanju korupcije u policiji.
Međutim, mišljenje većine građana je da policajci nisu spremni da prijave korumpiranog kolegu (62 odsto) ili da će to da učine samo onda kada ne mogu da snose loše posledice (19 odsto). Na drugom mestu je ministar policije Ivica Dačić, dok se na trećem mestu liste onih koji bi trebalo da se bore protiv korupcije u policiji nalazi Aleksandar Vučić.
Pristalice Srpske napredne stranke i Socijalističke partije Srbije vide Dačića i Vučića kao glavne aktere u borbi protiv korupcije, dok su se za opciju unutrašnje kontrole opredeljivali birači Demokratske stranke i Liberalno-demokratske partije.
Građani su mere strogog kažnjavanja odredili kao glavne metode borbe protiv korupcije u policiji. Kako se navodi, najviše je potrebno strogo kažnjavati počinioca koruptivne radnje, ali i više kažnjavati korumpirane rukovodioce u policiji.
(Telegraf.rs / Izvor: Danas)