Slika Angele Merkel kao logorašice pokrenula verbalni rat Poljske i Nemačke
Na naslovnoj stranici poljskog časopisa “Uvažam že” nemačka kancelarka Angela Merkel prikazana je kao logorašica koja u zatvorskom odelu stoji iza bodljikave žice
Nemačka kancelarka Angela Merkel prikazana je kao logorašica na naslovnoj stranici poljskog časopisa "Uvažam že". U zatvorskom odelu i sa maramom na glavi, Merkelova stoji iza bodljikave žice. Fotografija je intenzivirala diplomatski verbalni rat između Nemačke i Poljske u vezi s krivicom u Drugom svetskom ratu.
Slika je propraćena naslovom: "Falsifikovanje istorije: kako su Nemci napravili od sebe žrtve Drugog svetskog rata".
U Nemačkoj je naslovna stranica lista okarakterisana kao neukusna, a Poljska je optužila susednu zemlju da izvrće istorijske činjenice i da od zločinaca pravi žrtve rata.
Povod za optužbe je trodelni dokumentarni film "Naše majke, naši očevi", prikazan krajem marta na nemačkom TV-kanalu ZDF. Film koji prati sudbinu petoro Nemaca u Drugom svetskom ratu uznemirio je Poljake, jer prikazuje pripadnike poljskog pokreta otpora kao antisemite.
U jednoj sceni borci naređuju da voz s logorašima nastavi put, kada shvate da je reč o Jevrejima. U drugoj sceni jedan partizan kaže: "Podavićemo Jevreje kao pacove."
POLJSKI AMBASADOR: DOKUMENTARAC JE UVREDLJIV
Poljski ambasador u NemačkOj Ježi Marganski uputio je pismo ZDF-u u kome izražava gnušanje zbog serije koja je koštala 14 miliona evra.
- Sliku Poljske i poljskog pokreta otpora protiv nemačkih okupatora kakvu prenosi ova serija većina Poljaka smatra ekstremno nepravednom i uvredljivom - napisao Marganski.
On je istakao da gledaoci iz filma ništa ne mogu da saznaju o varšavskom ustanku, u kome je poginulo 200.000 poljskih građana, kao ni o mnogim Poljacima koji su pomagali Jevrejima. Kako je rekao, program stvara utisak da za “uništavanje Jevreja treba kriviti i druge narode”, a ne samo Nemce.
Televizija ZDF odgovorila je da namera mini serije nije bila da oduzme značaj istorijskim činjenicama i smanji odgovornost Nemačke. Producent Niko Hofman izjavio je da su opisi "situacije u Poljskoj zasnovani na istorijski proverenom materijalu" i da nije bilo namere da se klevetaju Poljaci.
Prema njegovim rečima, glavni cilj filma bio je da podstakne nacionalnu diskusiju o ratnim iskustvima.
(Telegraf.rs / Tanjug)