ŠTA JE ŠENGEN 2: Srbija u novom sistemu kontrole podataka
Samo jedan minut dovoljan je za prosleđivanje važnih informacija, čak i do računara na samim granicama, gde policija s oznakom "hitno" dobija podatke o osumnjičenim licima
Novi sistem koji omogućava kontrolu ulaska i izlaska iz Šengenskog prostora - SIS 2 - počeo je s radom sedam godina kasnije nego što je prvobitno bilo planirano. Nova baza podataka trebalo bi bezbednosnim službama da omogući bržu i lakšu razmenu informacija.
Kako prenosi Radio Dojče vele, SIS 2 je smešten u Strazburu. Centralni računar (C-SIS) smešten je u Francuskoj, ali je umrežen sa 25 sistema (N-SIS) u ostalim potpisnicama Šengenskog sporazuma.
Za unošenje podataka u cetralni sistem odgovorne su policijske službe država članica. Samo jedan minut dovoljan je za prosleđivanje važnih informacija, čak i do računara na samim granicama, gde policija s oznakom "hitno" dobija podatke o osumnjičenim licima.
- S vremenom bi moglo doći do situacije u kojoj se u sistem pohranjuju ne samo podaci osumnjičenih građana EU, već i podaci o svakodnevnom ponašanju građana - kaže Šar.
Projekti razvoja i programiranja novog Šengenskog informacionog sistema traju od 2002. godine. Prema prvobitnim planovima, SIS 2 je trebalo da zaživi još 2006. Do toga ipak nije došlo. Baze podataka nisu prolazile neophodna testiranja. Projekat je postajao sve skuplji. Evropska komisija tvrdi da je u SIS 2 uloženo 160 miliona evra, mada je isprva bio predviđen budžet od svega 20.
(Telegraf / Izvor: dw.de)