KRAĐA IDENTITETA: Pakao zbog dvojnika
Iza sve češćih krađa identiteta u Srbiji stoji unosan biznis. Na tuđe ime se otvaraju firme, podižu se krediti, kupuje se roba. Sudovi skoro da nisu izrekli nijednu kaznu za ovakva dela
Krađa identiteta, koja je već godinama, prema američkoj Federalnoj komisiji za trgovinu, prva na listi "najprevara", postaje unosan biznis i u Srbiji. Iz godine u godinu povećava se broj ljudi kojima na kućne adrese dolaze računi za razna dugovanja ili prijave za utaju poreza. Ili im pak stiže da plate robu i usluge koje nikad nisu koristili.
Građani nisu svesni gde sve "seju" lične podatke i ne shvataju kakve ih opasnosti zbog toga vrebaju. Naročito su opasni upadi u velike elektronske baze podataka, kakve imaju banke, sistemi koji se bave trgovinom preko interneta, evidencije zdravstvenih i penzionih osiguranika, državne institucije.
- Zloupotreba ličnih podataka, koja može da vam se desi čak i ako ne izgubite ličnu kartu ili pasoš, tek počilje da cveta - kaže prof. Bogoljub Milosavljević sa beogradskog Pravnog fakulteta Univerziteta "Union".
On objašnjava da računari i umrežavanje omogućavaju da se podaci svakog od nas nalaze u nekoliko, pa i u nekoliko desetina baza. To stvara šanse za zloupotrebe.
Prema njegovim rečima, mnogi prikupljaju podatke i bez zakonskih ovlašćenja (recimo, sportski klubovi). Međutim, nekada i zakon dozvoljava bespotrebno uzimanje podataka. Centralno pitanje ipak je kako se baze štite.
- Gotovo svakog dana vam neko traži jedinstveni matični broj, a on je najopasnija šifra za ulazak u različite baze - upozorava Milosavljević.
Najočigledniji primer je krađa identiteta, koja predstavlja krivično delo - kaže Uroš Mišljenović iz ove organizacije.
(Telegraf.rs / Izvor: Večernje novosti)