Rumunka trobojkom na glavi šokirala Mađare!

Sabina je 15. marta, kada Mađari širom sveta obeležavaju svemađarski dan, u školu u poznatoj lekovitoj banji u srcu rumunske Transilvanije došla sa rumunskom trobojkom u vidu trake povezane oko glave

Petnaestogodišnja Sabina Elena Murujanu, učenica devetog razreda rumunskog odeljenja gimnazije u gradiću Kovasna, čijih je 12.000 žitelja mahom mađarske nacionalnosti, uspela je da ozbiljno uzburka rumunsko društvo.

Sabina je 15. marta, kada Mađari širom sveta obeležavaju svemađarski dan, u školu u poznatoj lekovitoj banji u srcu rumunske Transilvanije došla sa rumunskom trobojkom u vidu trake povezane oko glave.

Odmah je privukla pažnju. Mađarske kolege i koleginice su je dočekale na nož i pokušale da joj silom smaknu trobojnicu. Došlo je i do guranja.

Razredni starešina, direktorka i školski inspektor gimnazije "Koroši Čoma Šandor", svi mađarske nacionalnosti, optužili su Sabinu da se ne ponaša dolično, da je "izazivač" i da u školu unosi smutnju.

U početku su pomislili da je oštro disciplinski kazne, ali su se predomislili jer je po gradu a potom i po zemlji o svemu počelo da se priča. Dobila je ukor – ali zato što je u školi koristila mobilni telefon. Onako uzgred izbacili su je iz školske pozorišne ekipe, iako je igrala jednu od glavnih uloga u komadu koji se pripremao.

Na sve to se Sabina uzjogunila i sledećeg dana došla je u školu sa rumunskim trikolorom oko pasa. Bila je fizički napadnuta i trobojnica joj je otrgnuta. Preko interneta su joj upućene otvorene pretnje, čak i smrću.

Izvesni punoletni Žolt Londvaj Simon poručio je preko Fejsbuka: "Smrt Sabini! Rumunski jezik u p. m. Živela Velika Mađarska!"

Vest o zbivanjima u Kovasni munjevito se pronela zemljom. Sabina je proglašena za nacionalnu junakinju. Po rumunskim gradovima su počeli da se održavaju skupovi solidarnosti. Bila je gost bukureštanskih TV kanala. Postala je prava zvezda.

Pored nacionalistički intoniranih izjava, pojavili su se i pozivi na stišavanje strasti kako se voda ne bi dolivala na vodenicu ekstremista i sa jedne i s druge strane. Uprkos tome, polemike su podelile društvo.

Malu Sabinu su izričito pitali ko ju je naveo da postupi onako kako je postupila. Podsetila je na nedavno iskustvo.

Prvog decembra prošle godine, kada se u Rumuniji obeležava državni nacionalni praznik ujedinjenja - 1. decembra 1918. ostvaren je viševekovni san Rumuna o ujedinjenju svih rumunskih zemalja - Rumunije, Transilvanije, Bukovine i Besarabije, čime je stvorena velika Rumunija - rumunski đaci gimnazije u Kovasni morali su da napišu specijalnu molbu direktorki škole da im dozvoli da toga dana, za vreme velikog odmora, otpevaju rumunsku državnu himnu.

- Nas proteruju iz sopstvene zemlje - navodi se u jednoj proklamaciji Građanskog foruma Rumuna (FCR) za tri pomenuta okruga. Rumuni su odlučili da se okupljaju radi pružanja kolektivnog otpora mađarskoj asimilaciji na rumunskoj teritoriji.

Rumunsko-mađarski spor oko Transilvanije ima dugu i burnu istoriju, a slučaj učenice Sabine je samo jedno upozorenje da rana svakog časa može da se opasno otvori.

Jedan policajac zadužen je sada da svakog dana odvede Sabinu do škole i vrati je kući, dok nadležni najavljuju pokretanje sudskog postupka.

- Ne mrzim Mađare. Mrzim to što oni mene mrze - kaže novinarima Sabina, a njena majka dodaje: "Sve je sama zamislila. Ona je u nama probudila onaj romanizam koji postoji u latentnom stanju, a koji mi ne ispoljavamo. Zaista nas je sve iznenadila svojom hrabrošću".

(Telegraf.rs / Izvor: Politika)