Kako je Korejsko poluostrvo od primirja došlo do ivice ponora (FOTO)
Region je po ko zna koji put došao u situaciju da strahuje od ponavljanja Korejskog rata sa početka pedesetih godina prošlog veka, za koji se verovalo da se ipak više nikada neće ponoviti
Poruka Južne Koreje da će izvesti preventivne udare protiv nuklearnih i raketnih postrojenja u Severnoj Koreji u slučaju izbijanja neprijateljstava povećaal je napetost u uslovima kada je Pjongjang proglasio da je u "stanju rata", i verbalno je približila Korejsko poluostrvo Drugom korejskom ratu.
- Uspostavićemo takozvano "aktivno odvraćanje" u cilju brzog neutralisanja severokorejske nuklearne i raketne opasnosti - poručio je ministar odbrane u Seulu Kim Kvan Ðin, najavljujući radikalnije odgovore na provokacije nego što je Jug ranije reagovao.
Region je tako po ko zna koji put došao u situaciju da strahuje od ponavljanja Korejskog rata 1950-1953. za koji se verovalo da se više ipak neće ponoviti posle 60 godina.
Spirala međusobnih pretnji i povećanja napetosti pokrenuta je decembarskim lansiranjem rakete dugog dometa Severne Koreje, pa po već uobičajenom šablonu treće nuklearne probe u februaru.
Iako vojni zvaničnici u Seulu tvrde da nema znakova vojnih aktivnosti na Severu koji bi ukazivali da predstoji neposredan napad, susedi i svet zaziru od nepredvidivog rukovodstva Pjongjanga i slučajnih incidenata koji bi mogli da se otmu kontroli.
Dolaskom na novog vođe Kim Džong Una na Severu, decembra 2011, ukazala se šansa za reforme i nastavak razgovora, međutim, brzo se pokazalo da sin ide očevim stopama, pa je posle uspešne probe rakete dugog dometa decembra 2012, 12. februara ove godine Severna Koreja izvela i treću nuklearnu probu.
Savet bezbednosti UN odmah je saopštio da će preduzeti dalje akcije i da taj potez predstavlja "jasnu pretnju po međunarodni mir i bezbednost".
Pjongjang je kao odgovor raskinuo 60 godina staro primirje, kojim je okončan Korejski rat i upozorio da je sledeći korak akt "nemilosrdne" vojne odmazde protiv neprijatelja.
Krajem marta Severna Koreja stavila je rakete i dalekometnu artiljeriju u stanje borbene gotovosti, ciljajući američke vojne baze u Južnoj Koreji, na Guamu, Havajima i američkom kontinentu, nakon što su americki bombarderi B-52 i stelt B-2 izveli nove letove preko Korejskog poluostrva, preteći Severu.
Svet sada sa strepnjom gleda u kom pravcu će događaji dalje ići jer prostora za nove pretnje kao da više nema.
(Telegraf.rs / Tanjug)