Državu tuži 600 sudija
Ukoliko bi sudovi odlučili u korist svih tužitelja, što je logično nakon odluke USS da su nezakonito ostali bez funkcija, i ako bi prihvatili visinu najmanjeg odštetnog zahteva od milion dinara, budžet Srbije bi ostao "kraći" za najmanje 600 miliona
Za samo dva meseca, broj sudija i tužilaca koji nisu prošli proces reizbora 2010, a koji su tužili državu, dupliran je. Dok je početkom februara tužbe podnelo oko 300 ljudi, sada je taj broj porastao na 600, rekla je zamenica republičkog javnog pravobranioca Savka Mangović.
Delioci pravde podnosili su zahteve za nadoknadu i materijalne i nematerijalne štete, a najviši odštetni zahtev je šest miliona dinara. I dok su neki tražili samo materijalnu odštetu, drugi su zahtevali nadoknadu za pretrpljene duševne bolove. Svi oni su se prvo, u skladu sa Zakonom o parničnom postupku, obratili Republičkom pravobranilaštvu zbog nagodbe.
- Pošto ni sa kim nije sklopljeno poravnanje, svi su do sada već tužili državu - rekla je Mangovićeva.
Dragana Boljević, predsednik Društva sudija Srbije, rekla je da je jedna tužba već usvojena u prvom stepenu, i da sudija iz Beograda, koja je dobila spor, čeka odluku po tužbi pred Apelacionim sudom.
Ako bi sudovi odlučili u korist svih 600 tužitelja, a logično je da će to uraditi posle odluke USS da su svi oni nezakonito ostali bez funkcija, i ako bi prihvatili visinu najmanjeg odštetnog zahteva od milion dinara, prosta računica kaže da bi budžet Srbije ostao "kraći" za najmanje 600 miliona dinara, a ovi iznosi će, kad se obračunaju kamate i ostali troškovi, biti daleko veći.
(Telegraf.rs / Izvor: Novosti)