Bajatović častio bankare sa 485.000 evra?

"Srbijagasu" odobren je kredit od 150 miliona evra, od kojih je povučena trećina. Za preostali deo zajma nisu ispunjeni ugovoreni uslovi, pa je ovo javno preduzeće moralo da plaća proviziju od 0,5 odsto na nepovučenu sumu

Dugo očekivani izveštaj Državne revizorske institucije (DRI) utvrdio je da je "Srbijagas”, na čijem je čelu visoki funkcioner socijalista Dušan Bajatović, tokom 2011. godine na više planova nedomaćinski poslovao, te da je uprava nerazložno trošila novac firme čiji je država osnivač, piše "Alo".

Tako se ispostavilo da je samo za penale zbog kašnjenja u realizaciji kredita kod Evropske banke za obnovu i razvoj plaćeno oko 485.000 evra! Naime, "Srbijagasu" je odobren kredit od 150 miliona evra, od kojih je povučena trećina. Za preostali deo zajma nisu ispunjeni ugovoreni uslovi, pa je ovo javno preduzeće moralo da plaća proviziju od 0,5 odsto na nepovučenu sumu.

Ipak, najviše nepravilnosti revizor je zabeležio u postupcima javnih nabavki, a posebno je zamereno što nije razvijen sistem unutrašnje kontrole.

Tako, recimo, uprava "Srbijagasa” nije sačinila jedinstveni godišnji plan javnih nabavki, višemilionski ugovori potpisivani su bez objavljivanja javnog poziva, sprovođene su javne nabavke koje nisu predviđene, velike nabavke cepane su na male... DRI je utvrdio i da u slučajevima u kojima je bilo neophodno raspisivati oglas za javne nabavke to nije učinjeno.

Sredstva za propagandu od 49 miliona i reprezentaciju - 28 miliona dinara, koristili su bez kriterijuma. Zanimljivo je i da je u "Srbijagasu" tokom prikupljanja podataka izostala postrebna saradnja sa DRI, što je rešeno tek nakon sastanka državnog revizora sa Bajatovićem.

U nalazu DRI stoji da je "Srbijagas" 1. decembra 2010. godine sklopio ugovor o konsultantskim uslugama sa kompanijama "Ces Mekon" Zvonka Nikezića, biznis partnera bivšeg premijera Mirka Cvetkovića, i "Deloit” , a koje je trebalo da sastave dva izveštaja o proceni imovine i kapitala "Srbijagasa”. One su za taj posao plaćene 40,5 miliona dinara, ali se ispostavilo, prema uvidu revizora, da "Srbijagas" u svojim poslovnim knjigama nije naveo efekte tih procena. Tek naknadno su dostavili tražene izveštaje, ali nije bilo moguće utvrditi kada su sačinjeni i dostavljeni preduzeću. Zbog toga revizor izražava sumnju da li je navedena usluga zaista izvršena do momenta prijema i plaćanja računa.

(I. M. / Izvor: Alo)