MISTERIJA: Ko je pretučena devojka koja ne veruje da će dočekati sutrašnji dan?
Društvenim mrežama kruži spot "Jedna fotografija dnevno u najgoroj godini života", u kome nepoznata mlada osoba, kroz slike snimljene u 365 dana, ukazuje na jezivo nasilje počinjeno nad njom
KAMPANJA ILI STVARNO NASILJE? Društvene mreže danas je preplavio snimak nepoznate devojke, koja u spotu pod nazivom "Jedna fotografija dnevno u najgoroj godini života", kroz sopstvene slike snimljene u toku 365 dana, upozorava na jezivo nasilje koje neko sprovodi nad njom.
U ovom trenutku još nije jasno da li je devojka zaista žrtva nasilja ili je u pitanju manekenka koju je neka od organizacija koje se bave nasiljem nad ženama "ušminkao" za potrebe spota.
Bilo kako bilo, ovaj visokobudžetni spot, postavljen na kanalu Jutjub pod korisničkim imenom "fero 061982", prati život devojke u 365 dana, gde se s vremena na vreme na njenom licu vide masnice, tragovi davljenja, "šljive" ispod očiju... Sve kulminira dramatičnom porukom koju devojka drži na kraju snimka, a koja glasi: "Pomozite mi. Ne znam da li ću dočekati sutra".
Šta se zaista dešava s njom, ekipa Telegrafa pokušala je da sazna danas u toku dana. Međutim, u organizacijama zaduženim za brigu o osobama žrtvama nasilja niko nije znao o čemu se radi i ko je autor spota.
Bilo da iza snimka stoji organizacija ili zaista devojka žrtva nasilja, možemo konstatovati da je akcija uspela jer je ukazala na problem koji svakim danom dobija sve veće razmere.
Pogledajte video-spot "Jedna fotografija dnevno u najgoroj godini života":
NASILJE NAD ŽENAMA SVE FATALNIJE
Zabrinjava činjenica da je od januara ove godine do polovine februara u porodičnom nasilju ubijeno deset žena.
U prošloj godini u porodičnom nasilju u Srbiji ubijeno je 29 osoba u celoj godini, a 42 žene koje su boravile u sigurnoj kući izjavile su da bi bile ubijene da nisu bile sklonjene.
Koordinatorka Savetovališta protiv nasilja u porodici Vesna Stanojević kaže da, iako većina zlostavljanih žena dolazi iz siromašnih sredina, to nije pravilo. Nasilnici mogu biti i intelektualci, i navodi alarmantan podatak.
- Savetovalištu protiv nasilja u porodici su se tokom prošle godine obratile 3.964 žene. U 2011. godini imali smo 5.440 prijavljenih žena koje su tražile da im se pomogne - navela je Stanojević.
Žrtve nasilja koje se obrate Savetovalištu protiv nasilja u porodici smeštaju se u sigurne kuće. U Beogradu postoje tri takve kuće kapaciteta po 25 osoba. Od početka godine u njima je prihvaćeno 36 žena i 32 dece. Takva vrsta "skloništa" postoji još u Pančevu, Novom Sadu, Zrenjaninu, Somboru, Smederevu, Kragujevcu, Nišu, Valjevu i Šapcu.
(Telegraf.rs)