Plate u Srbiji iste kao pre pet godina
U 2008. godini prosečna zarada, računaju u Republičkom zavodu za statistiku, iznosila je 32.746 dinara, a u 2013. se popela za samo šest ”crvenih”. Taj rast je zabeležen samo na papiru, jer je inflacija pojela znatno više, pa su radnici još i na gubitku
Već šest godina zaredom prosečna zarada kaska za inflacijom, što urušava standard, pokazuju zvanični podaci, dok se povišice se više niko i ne seća. Statistika takođe pokazuje da zarade godišnje padnu do 20 odsto, a jedino su lošije plaćeni od nas Bugari i Makedonci.
Među 1,7 miliona radnika u Srbiji malo će koji potvrditi da mu je u poslednjih šest godina standard porastao. U 2008. godini prosečna zarada, računaju u Republičkom zavodu za statistiku, iznosila je 32.746 dinara, a u 2013. se popela za samo šest ”crvenih”. Taj rast je zabeležen samo na papiru jer je inflacija pojela znatno više, pa su radnici još i na gubitku.
Prema podacima RZS-a, prosečne zarade u Srbiji slabo su se pomerale u godinama iza nas. Pre ekonomske krize, u 2007. godini, prosečna neto zarada iznosila je 27.759 dinara, godinu kasnije 32.746, da bi u 2009. pala čak na 31.733. A u 2011, godini planiranog izlaska iz krize, plata je bila svega 34.009 dinara, odnosno tek 1.263 dinara više nego u 2008. godini.
- Plate nikome nisu rasle. Naprotiv. U svakoj godini su devalvirale za 15 do 20 odsto, počev od 2008, pa do danas. A čak su i dve godine bile zamrznute, iako je inflacija sve vreme rasla - objašnjava Ivica Cvetanović, predsednik Konfederacije slobodnih i nezavisnih sindikata.
Plate se već godinama ne povećavaju ni u privatnom ni u državnom sektoru, ocenjuje Cvetanović, jer i ono malo što mora da raste, jer zakon tako naređuje, zapravo je čista simbolika:
- To znači da su, na primer, u 2012. plate porasle za četiri do pet odsto, ali je inflacija bila 12,2 odsto. A u ovoj će se godini, u javnom sektoru, ukupno podići za samo dva odsto, što je katastrofa. U realnom sektoru je još gore, jer tamo svaki drugi radnik radi za minimalac, pa je samim tim minimalna zarada postala prosečna.
Ipak, o značajnijem podizanju plata, pa ni onih minimalnih, još nema reči, a najveći protivnici dizanja cene radnog časa su poslodavci.
(Telegraf.rs / Izvor: Večernje novosti)