AMBASADORI: Šta je sa Koridorom 10?

- Stanje infrastrukture u Srbiji, kao i pitanje energetskog sektora, bitni su za konkurentnost Srbije - naglasili su šef delegacije EU Vensan Dežer i ambasadori Nemačke i Italije

Šef Delegacije EU Vensan Dežer i ambasadori Nemačke i Italije, Hajnc Vilhem i Armando Varikio, poručili su da je važno da Srbija radi na razvoju infrastrukture.

- Šta je sa Koridorom 10? Naravno da treba dosta da se infrastruktura poboljša. Stanje infrastrukture je vrlo bitna stvar - rekao je Dežer na Kopaoniku, uz napomenu da je potrebno rešiti i pitanje energetskog sektora kako bi Srbija bila konkurentnija.

Dežer je istakao da je ohrabren onime što je ranije danas čuo od premijera Srbije Ivice Dačića i ministra finansija i privrede Mlađana Dinkića, a što je vezano za strukturalne reforme, kao i za promene u sistemu radnih odnosa. 

- Želimo sigurnost u toj oblasti, a ovde imamo neku vrstu blokade - rekao je Dežer uz napomenu da je potrebna i reforma penzijskog sistema, o kojoj se u Srbiji sve intenzivnije priča, što ranije nije bio slučaj.

Dežer smatra i da su potrebne reforme obrazovnog sistema koji mora da izađe u susret potrebama poslovnih ljudi, a koji je trenutno rigidan i zasnovan na nastavnim programima od pre ko zna koliko godina.

Za povećanje konkurentnosti Srbije potrebno je i pojednostavljenje propisa, reforma zdravstvenog sektora, otvaranje tržista, ukidanje monopola, nastavak reforme pravosudnog sistema, skraćivanje postupaka, brže donošenje presuda, nastavak borbe protiv organizovanog kriminala…

Nemački ambasador naveo je da se u Srbiji previše priča o stranim investicijama, a malo o domaćim i da je potrebno olakšati pristup kapitalu kao i pitanja vlasništva nad zemljištem. Vilhem je kao primer naveo nemački "Lidl", čiji predstavnici su mu rekli "da je teško u Srbiji da dobiju lokaciju, zemlju za građenje objekata".

- To su stvari kojima bi nova vlada trebalo da se pozabavi. Ministar ili premijer treba da se obavežu da će da se pozabave ovih pitanjima - zaključio je Vilhem.

Ambasador Italije naveo je da je potrebno smanjiti birokratiju i pojednostaviti pravila i propise, što će privući veći broj kompanija.

(Telegraf.rs / Tanjug)