Kusovac oslobođen optužbi za prodaju falsifikovanih slika

Penzionisani kustos Narodnog muzeja, najpriznatiji na prostorima bivše SFRJ, bio je optužen da je učestvovao u prodaji falsifikovanih slika najpoznatijih srpskih slikara

Prvi osnovni sud u Beogradu obustavio je istragu protiv kustosa Nikole Kusovca (73), koja se vodila zbog sumnje da je učestvovao u prodaji falsifikovanih slika najpoznatijih srpskih slikara, pošto je tužilaštvo odustalo od krivičnog gonjenja, rekao je danas njegov advokat Nikola Nikolić.

Ovim potezom tužilaštva i suda skinuta je sumnja sa penzionisanog kustosa Narodnog muzeja, najpriznatijeg kustosa na prostorima bivše SFRJ, da je za falsifikovane slike davao potvrde da su prave.

Njegov advokat je istakao da je tokom četiri godine istrage, koja je pokrenuta u aprilu 2009. godine, odbrana uspela da dokaže da sumnje policije i tužilaštva nisu tačne i da je iza progona velikog poznavaoca umetnosti stajao lobi trgovaca umetnina s kojima nije hteo da sarađuje.

Tokom istrage je potvrđeno da su slike, koje su bile sporne za tužilaštvo, zapravo originali, i da je Kusovac neosnovano bio osumnjičen za krivično delo falsifikovanje službene isprave u istrazi medijski propraćenoj.

Reč je o slikama "Skulptura na cvetnoj pozadini" Petra Dobrovića, procenjena na 12.000 do 15.000 evra, "Mrtva priroda sa voćem i posudom" Marka Čelebonovića, procenjena na 12.000 evra, "Predeo sa crkvom" Milana Konjovića, "Predeo sa kućom" Nikole Graovca.

Na tom spisku su i dela "Mrtva priroda", "Ležeći ženski akt" i "Sedeći ženski akt" Aleksandra Tomaševića, kao i slika Miće Popovića koja nema naziv, a potpisana je sa "Mića Popović 86".

Zbog narušavanja ugleda neosnovanim sumnjama, njegov advokat je najavio da će Kusovac podneti tužbu za naknadu štete.

(Telegraf.rs / Tanjug)