Hag oslobodio generala Perišića, u petak stiže u Beograd! (VIDEO)

Bivši načelnik Generalštaba Vojske Jugoslavije Momčilo Perišić oslobođen je optužbi za ratne zločine, nakon što mu je Apelaciono veće preinačilo presudu od 27 godina zatvora iz 2011. godine

Apelaciono veće Haškog tribunala oslobodilo je bivšeg načelnika Generalštaba Vojske Jugoslavije Momčila Perišića, koji je 2011. godine osuđen na 27 godina zatvora i naložilo da smesta bude pušten na slobodu.

Apelaciono veće Haškog tribunala oslobodilo je Momčila Perišića, tako je on postao prvi srpski general koji je oslobođen optužbi pred Tribunalom.

Iz Vlade Srbije je saopšteno da će Perišić doleteti vladinim avionom iz Holandije u petak, 1. marta 2013. godine.

- Očekuje se da avion sleti na beogradski aerodrom oko 13 sati - stoji u saopštenju.

Izricanje oslobađajuće presude, Perišiceva supruga i sin, koji su sedeli u prvom redu na galeriji glavne sudnice, dočekali su zagrljajima i poljupcima. Sam general Perišić i njegov glavni branilac Novak Lukić zagrlili su se u sudnici.

Na galeriji za publiku bilo je i nekoliko članica Udruženja majki Srebrenice i Žepe, koje su izrazile nezadovoljstvo oslobađajućom presudom.

Momčilo Perišić je treći Srbin koji je oslobođen u Hagu nakon što su oslobađajuće presude izrečene Milanu Milutinoviću i kapetanu JNA članu "Vukovarske trojke" Miroslavu Radiću.

Perišić je 2011. godine proglašen krivim za pomaganje i podržavanje ubistava, nehumanih dela, napada na civile i progona u Sarajevu i Srebrenici, u periodu od avgusta 1993. do novembra 1995, kao i za propust da kao nadređeni kazni odgovorne za raketne napade na Zagreb u maju 1995. godine.

To je bila prva presuda kojom je u Tribunalu neki zvaničnik Savezne Republike Jugoslavije proglašen krivim za zločine počinjene tokom rata u BiH. Za zločine počinjenje u Hrvatskoj (u Vukovaru i Dubrovniku) osuđeni su oficiri JNA Mile Mrkšić, Veselin Šljivančanin, Pavle Strugar i Miodrag Jokić.

Presuda generalu Perišiću donesena je većinom glasova tročlanog veća, uz suprotno mišljenje predsedavajućeg sudije, Bakonea Molotoa, iz Južne Afrike. Članovi veća bili su sudije Pedro David iz Argentine i Francuskinja Mišel Pikar.

Većina članova veća zaključila je da je Perišić zadržao efektivnu kontrolu nad pripadnicima VJ na službi u Srpskoj vojsci Krajine i da nije kaznio vojnike za zločine tokom granatiranja Zagreba.

Pretresno veće je Perišića jednoglasno oslobodilo krivice za pomaganje i podržavanje istrebljenja u Srebrenici i odgovornosti nadređenog za zločine počinjene u Sarajevu i Srebrenici.

Prvobitna optužnica protiv Perišića podignuta je u tribunalu u februaru, a obelodanjena 7. marta 2005, kada se Perišić dobrovoljno predao i istog dana prebačen u nadležnost Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju.

(D. Z.)