Vojni istražitelj mrtve gardiste proglasio duševnim bolesnicima
Vuk Tufegdžić, koji je kao vojni istražitelj rukovodio istragom smrti gardista naveo je da su vojnici duševno oboleli, dok su ih obaveštajci nazvali homoseksualcima. Izveštaja sa pogrešno obavljene obdukcije na VMA nema
Vuk Tufegdžić, koji je kao vojni istražni sudija rukovodio istragom smrti gardista Dragana Jakovljevića i Dražena Milovanovića u kasarni Topčider, napravio je kardinalne propuste zbog kojih ovaj zločin ni danas nije rasvetljen. Osim njega greške su napravili i dvoje obducenata I.M. i N.M. sa VMA, koji su radili prvu obdukciju.
- Tufegdžić je trajno uništio materijalne dokaze, što se ne može više nadoknaditi. Jedina nada je da se pokrene opsežna istraga i da Tufegdžić ili neko drugi objasni zašto je tako rađeno - kaže Božo Prelević, predsednik Nezavisne komisije, koja je utvrdila da je dvojicu dvadesetjednogodišnjaka na odsluženju vojnog roka ubila treća osoba.
Tufekdžić je dao nalog da se prosejava teren, čime je izmenjeno lice mesta, a pravdao se da je tako tražio čaure. Čak je i mrtve vojnike proglasio duševnim bolesnicima.
Prilikom prve obdukcije takođe su lekari sa VMA, I.M. i N.M. načinili greške.
- Njihove greške utvrđene su tek posle ekshumacije i naknadne obdukcije. Neke od rana na telu Jakovljevića su pogrešno opisali, a ni za jednu nije opisan oblik otvora na koži nastao od projektila. Kroz jednu ranu na leđima obducenti su napravili rez. To je protiv principa obdukcije, jer posle toga lokacija i izgled rane ne mogu pravilno da se sagledaju. Nisu uočili da kanal jedne rane prolazi kroz krsnu kost, niti je opisan i meren koren te rane. Najveći propust je to što nisu fotografisani projektili na mestima gde su pronađeni u telima vojnika, a to nije učinjeno ni posle vađenja metaka iz tela. Inače, fotografisanje je jedan od najbitnijih detalja u lancu obezbeđenja dokaza. Zbog toga je izgubljeno dragoceno vreme, a jasna slika je stvorena tek posle ekshumacije i naknadne obdukcije - kaže advokat Predrag Savić zastupnik porodica ubijenih gardista.
Savić posebno ističe da mu je neshvatljivo ponašanje obducenta I.M., koji je kako kažu lično Tufegdžiću predao projektile izvađene iz tela vojnika, a da o tome nije sačinio nikakav zapisnik ili potvrdu. On dodaje i da je prlikom prve obdukcije bespotrebno sečena uniforma Jakovljevića na mestu gde su postojala oštećenja od projektila, čime su uništeni dokazi, pre svega barutne čestice.
Sramni postupci vojnog sudije
Porodice nastradalih vojnika su potvrdile kako su im u kuće, škole i kod komšija, kao i prijatelja njihove ubijene dece dolazili predstavnici vojske i raspitivali se za njihovo duševno zdravlje.
Inače u Gardijsku brigadu su primani regruti koji su na regrutaciji dobili najveće ocene. Vojni obaveštajci su tada da bi diskreditovali poginule plasirali dezinformaciju da su ubijeni gardisti bili homoseksualci.
Zbog vređanaj mrtvih mladića porodice su tužile Tufegdžića. Tufegdžić je, uprkos krajnje problematičnoj biografiji, prešao u civilni sud. Vodio je slučaj " Satelit" i odustao od krivičnog gonjenja Prvoslava Davinića, tadašnjeg ministra odbrane.
U vreme dok je bio istražni sudija Vojnog odeljenja Okružnog suda u Beogradu, ometao je i vređao policajce OUP Mionica, koji su radi kontrole zaustavili vozilo u kojem je bio. Prema policijskom izveštaju, on je izašao iz "opel korse", skinuo donji deo trenerke, uhvatio se za polni organ i vređao policajce.
Njegov advokat je tražio od policajca Zorana Lalića. svedoka u slučaju da promeni iskaz i ne tereti Tufegdžića.
(Telegraf.rs / Izvor: Blic)