USTAVNI SUD: Tužilaštvo i sud da rasvetle ubistvo gardista

Višem tužilaštvu i Višem sudu u Beogradu naloženo da preduzmu sve mere da bi se otkrili počinioci ubistva Dragana Jakovljevića i Dražena Milovanovića 5. oktobra 2004. na Topčideru

Ustavni sud Srbije naložio je Višem tužilaštvu i Višem sudu u Beogradu da preduzmu sve mere kako bi se u najkraćem roku okončao pretkrivični postupak i otkrili počinioci ubistva dvojice gardista 5. oktobra 2004. godine na stražarskim mestima u kasarni na Topčideru, saznaje Tanjug.

U odluci kojom je usvojena ustavna žalba porodica ubijenih gardista Dragana Jakovljevića i Dražena Milovanovića sud je utvrdio da je propuštanjem (tužilaštva i suda) povređeno "pravo na život" zajemčeno Ustavom Srbije.

Porodice nastradalih gardista su ustavne žalbe podneli preko punomoćnika, u kojima su istakli povredu prava na život iz Ustava, zbog "nepostupanja nadležnih državnih organa u cilju rasvetljavanja svih okolnosti oko ubistva pokojnih Jakovljevića i Milovanovića, a naročito otkrivanja i procesuiranja počinioca".

Ustavni sud je, takođe, utvrdio da porodice ubijenih gardista imaju pravo na naknadu nematerijalne štete, od po 5.000 evra, u dinarskoj protivvrednosti, koja će im biti isplaćena iz budžetskih sredstava - Ministarstva pravde i državne uprave.

Najviši sud u državi je naložio da se ova odluka objavi u "Službenom glasniku Republike Srbije",  imajući u vidu njen širi značaj za zaštitu ustavnosti i zakonitosti i ljudskih prava.

I DALJE SE VODI PRETKRIVIČNI POSTUPAK

Vojnici Gardijske brigade Vojske SCG Dragan Jakovljević i Dražen Milovanović stradali su na straži kod vojnog objekta Karaš u Topčideru, u Beogradu, 5. oktobra 2004. godine.

Vojna istražna komisija je zaključila da je u pitanju ubistvo i samoubistvo, dok je državna komisija ocenila da je gardiste ubila treća osoba. Super veštačenjem laboratorije FBI u Americi potvrđena je teorija da je gardiste ubila treća osoba, a nakon toga Tužilaštvo je pokrenulo pretkrivični postupak protiv N.N. lica.

U obrazloženju odluke, Ustavni sud je napomenuo da je prilikom odlučivanja o visini nematerijalne štete koju su pretrpele porodice ubijenih vojnika "cenio sve okolnosti od značaja, a posebno činjenicu da se nakon više od osam godina od smrti sinova podnosilaca ustavne žalbe i dalje vodi pretkrivični postupak protiv N. N. lica".

"Do današnjeg dana nije utvrđeno pod kojim okolnostima je došlo do njihove smrti, iako su preduzimane određene mere i radnje. Odlučujući o visini naknade nematerijalne štete, Ustavni sud je imao u vidu i praksu Evropskog suda za ljudska, ekonomske i socijalne prilike u Republici Srbiji, kao i samu suštinu naknade nematerijalne štete kojom se oštećenom pruža odgovarajuće zadovoljenje.

Jedan od punomoćnika porodica Predrag Savić saopštio je juče da su tom odlukom Ustavnog suda prvi put u istoriji srpskog pravosuđa konstatovane povrede prava na život.

(Telegraf.rs / Tanjug)