Inspekcija kontroliše povlačenje sumnjivog mleka
Inspekcijske službe kontrolisaće da li su sa tržišta povučeni sporni uzorci mleka u kojima je zabeležena veća vrednost kancerogenog aflatoksina od dozvoljene
Državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede Dejan Krnjajić najavio je da inspekcijske službe kreću na teren da bi prekontrolisale da li su sa tržišta povučeni sporni uzorci mleka u kojima je zabeležena veća vrednost kancerogenog aflatoksina od dozvoljene.
Uprava za veterinu Ministarstva poljoprivrede objavila je spisak uzoraka 39 vrsta mleka šest proizvođača u Srbiji za koje se sumnja da sadrže aflatoksin M1 u nedozvoljenim količinama.
Krnjajić je potvrdio da je izvesna količina kukuruza u stočnoj hrani kontaminirana aflatoksinom, ali je to daleko manja količina od 75 odsto celokupnog kukuruza u Srbiji, o čemu spekulišu mediji.
Profesor Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu Mihajlo Ostojić rekao je da je zdravlje ljudi ugroženo i da bi trebalo učiniti sve da se zaražena stočna hrana zameni ispravnom.
- Dovoljno je tri do četiri dana da se promeni ishrana stoke zdravom hranom i da se eliminiše prisustvo aflatoksina u mleku - objasnio je on.
Ostojić je naglasio da bi trebalo pokrenuti veliku medijsku kampanju, obaveštavanje javnosti o tome koje mleko ne treba piti, ocenjujući da objavljivanje jednog saopštenja resornog ministarstva nije dovoljno.
Profesor Fakulteta veterinarske medicine Radmila Resanović ukazala je da i ona količina aflatoksina u mleku koja je dozvoljena, 0,05 mikrograma po litru, predstavlja opasnost za zdravlje ljudi. Resanović je rekla da se sada mora obratiti pažnja na jaja i meso, da bi se ustanovilo da li i ta hrana sadrži aflatoksin, na šta je Krnjajić rekao da se u tim proizvodima aflatoksin javlja u mnogo manjim koncentracijama nego u mleku.
- Nivo aflatoksina se može smanjiti apsorbentima, i to je trebalo odmah uraditi kada je ustanovljeno njegovo prisustvo u stočnoj hrani - objasnila je Resanović.
Podsetimo, profesor sa Katedre za tehnološku mikrobiologiju Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu dr Miomir Nikšić objasnio je za Telegraf "put" koji aflatoksin pređe od kukuruza do mleka koje svakodnevno pijemo.
(M. S. / Tanjug)