BRITANCI U PANICI: Invazija Bugara i Rumuna
Oko 29 miliona Bugara i Rumuna steći će pravo da žive i rade u Britaniji od sledeće godine. To im omogućava "sloboda kretanja", jedno od pravila Evropske Unije, a s obzirom na to da su Rumunija i Bugarska članice od 2007. godine, Britanija će morati svoje granice da otvori za građane ove dve države
Oko 29 miliona Bugara i Rumuna steći će pravo da žive i rade u Britaniji od sledeće godine.
To im omogućava "sloboda kretanja", jedno od pravila Evropske unije, a s obzirom na to da su Rumunija i Bugarska članice od 2007. godine, Britanija će morati svoje granice da otvori za građane ove dve države.
- Smanjiti broj doseljenika postala je mantra britanske Vlade. Zbog toga nije nikog iznenadilo kad su mediji izvestili o planovima vlade da se smanje popularnost Velike Britanije u zemljama kao što su Rumunija i Bugarska kampanjom "Nije Britanija baš tako sjajna".
Ali Ministarstvo unutrašnjih poslova je potvrdilo da se radi na smanjenju broja doseljenika.
Od 2001. u Britaniji je broj stranaca koji imaju stalnu dozvolu boravka porastao za 66 posto. To je skoro tri miliona novih doseljenika. Kad se EU poslednji put širila 2004, laburistička vlada je računala da će u Britaniju doći tek nekoliko hiljada Poljaka.
Međutim, došlo ih je mnogo više. Endrju Grin, predsednik organizacije koja u Britaniji prati doseljenike izrazio je zabrinutost "zbog trenutnog obima doseljavanja u Veliku Britaniju".
Njegova organizacija veruje da bi "migracije iz Rumunije i Bugarske sasvim lako moglo dostići prosek od 50.000 ljudi godišnje, što bi za pet godina iznosilo 250.000".
BUGARI I RUMUNI, OSIM POSLA, DOBIJAJU I STANOVE
Ministar planiranja Velike Britanije "iznerviran" je novim talasom imigranata iz Bugarske i Rumunije. Ministar Nik Bouls već razmišlja o merama za sprečavanje novih dolazaka iz bivših komunističkih zemalja.
Bouls je rekao da je "iznerviran" invazijom Bugara i Rumuna na njegovu zemlju, jer osim posla dobijaju i pravo građanstva i stanove.
Osam hiljada Bugara i Rumuna otišlo je da radi u Velikoj Britaniji od kako su ove dve zemlje postale članice Evropske unije.
Prema podacima britanskog Ministarstva unutrašnjih poslova, u istom periodu je u potragu za poslom u Veliku Britaniju došlo 49.000 građana istočnoevropskih zemalja. Nakon ulaska istočnoevropskih zemalja u Evropsku uniju 1. januara 2004. godine, 630.000 imigranata, uglavnom iz Poljske, stiglo je u Veliku Britaniju.
Britanska Vlada je uvela posebne mere da bi sprečila toliki upliv imigranata iz Bugarske i Rumunije, ali uprkos tome, dolazak Rumuna i Bugara nije ograničen.
(Telegraf.rs / Izvor: B92)