Iransko oružje pokreće trku u atomskom naoružanju?
Saudijska Arabija, pretežno naseljena sunitskim muslimanima, najveći izvoznik nafte u svetu, ljuti je suparnik Irana sa šiitskom vlašću i na Zapadu se smatra bliskoistočnom zemljom za koju bi postojali najveći izgledi da posegne za izradom atomske bombe
Strahovi da bi iransko nuklearno oružje moglo da pokrene trku u atomskom naoružanju širom Bliskog istoka su preterani, ocenio je Centar za novu američku bezbednost (CNAS), tvrdeći da se zemlje kao što je Saudijska Arabija suočavaju sa značajnim obeshrabrivanjem u razvijanju atomskog oružja.
Saudijska Arabija, pretežno naseljena sunitskim muslimanima, najveći izvoznik nafte u svetu, ljuti je suparnik Irana sa šiitskom vlašću i na Zapadu se smatra bliskoistočnom zemljom za koju bi postojali najveći izgledi da posegne za izradom atomske bombe kada bi se Iran snabdeo takvim oružjem, prenosi Rojters.
U decembru 2011. godine, bivši šef saudijske obaveštajne službe Turki Al Fajsal rekao je da bi, kada bi se Teheran nuklearno naoružao, Saudijska Arabija trebalo da razmotri mogućnost da mu u tome parira.
Međutim, u juče objavljenom izveštaju američke nezavisne bezbednosne grupe navodi se, iako postoji izvesna opasnost da bi Saudijska Arabija pokušala da se opskrbi atomskom bombom, da je verovatnije da bi se ona oslonila na svog najvažnijeg saveznika, Sjedinjene Američke Države, kako bi ga zaštitile.
- Čak i kada bi Saudijska Arabija želela da se snabde bombom, Rijad bi naišao na značajna obeshrabrenja u mahnitoj žurbi da razvije nuklearno oružje - ocenjuje se u izveštaju.
Kako navodi CNAS, poteškoće i visoka cena ulaska u program nuklearnog naoružanja uprkos međunarodnom zakonu i željama Vašingtona predstavljali bi moćan argument protiv takvog poduhvata.
S obzirom na to da je Saudijska Arabija potpisnica sporazuma o neširenju nuklearnog oružja, neki analitičari tvrde da bi Rijad mogao da pokuša da kupi već razvijenu atomsku bombu od saveznika Pakistana.
U izveštaju CNAS-a se, međutim, ocenjuje da su i za tako nešto izgledi neznatni i da bi, umesto toga, Saudijska Arabija verovatno sledila agresivniju verziju svoje sadašnje konvencionalne odbrane i civilne nuklearne strategije, tražeći spoljne garancije za nuklearnu bezbednost.
Mnogi analitičari su ranije ocenili da bi iransko nuklearno oružje moglo da navede i Egipat i Tursku da pokušaju da naprave bombu, ali CNAS smatra da Egipat ne vidi iranske nuklearne ambicije kao egzistencijalnu pretnju, a da Turska već ima nuklearno sredstvo zastraživanja u obliku bezbednosnih garancija koje joj pruža NATO.
Izrael, koji nikada nije obznanio svoje kapacitete što se tiče nuklearnog naoružanja, sada se smatra jedinom nuklearnom silom na Bliskom istoku, mada i istočni iranski sused Pakistan poseduje atomsko oružje.
(M. R. / Tanjug / Foto-ilustracija)