Mećava blokirala jug Srbije!
U opštinama Svrljig, Aleksinac i Ražanj proglašeno vanredno stanje, ulažu se nadljudski napori kako bi se pomoglo stanovništvu na ugroženim područjima
U opštinama Svrljig, Aleksinac i Ražanj, u kojima je zbog nevremena proglašeno vanredno stanje, ulažu se nadljudski napori kako bi se pomoglo stanovništvu na najugroženijim područjima.
Prilaz udaljenijim selima obezbeđuje se saobraćajnom mehanizacijom kojom se čiste smetovi visoki i preko dva metra. Prioritet je pružanje pomoći starima i bolesnima, koji se na nosilima transportuju do terenskih vozila hitne pomoći.
Najteža je situacija u planinskim selima na području Svrljiga - u Grbavču, Davidovcu, Galibabincu i Kopajkošari. Mada se putevi neprestano čiste, vejavica brzo pravi nove smetove. Najveći su u mestu Vetrilo, pa su vatrogasci jedva iz smetova izvukli autobus "Niš ekspresa".
Zoran Milojić kaže da se skoro tri sata smrzavao sa svojim putnicima u zavejanom autobusu.
- Krenuli smo iz Galibabinca ka Nišu, ali nakon desetak kilometara sneg nas je zavejao. Nismo mogli ni napred, ni nazad. Temperatura je bila dvadeset stepeni ispod nule, pa smo posle skoro tri sata u autobusu odlučili da pokušamo da se probijemo pešice. Bilo je strašno, pomislili smo da ćemo se smrznuti pre nego što dođe pomoć. Išli smo peške skoro dva kilometra kada smo ugledali vatrogasce koji su nam stigli u pomoć – priča Milojić.
Direktor svrljiškog Doma zdravlja dr Dragan Budimirović ističe da im je glavna briga da na vreme stignu do pacijenata iz udaljenijih područja.
- Imamo pacijente na hemodijalizi do kojih smo morali da se probijemo. Kamion nam je očistio put do Drainca, gde smo preuzeli jednog pacijenta, a isto tako ćemo postupiti sutra, jer moramo da stignemo do Željeva, gde takođe imamo bubrežnog bolesnika. U Grbavču nam je jedna trudnica koja u svakom trenutku može da se porodi, pa taj put neprestano držimo otvorenim. Imali smo poziv i ljudi iz Galibabinca koji su krenuli da sahrane pokojnika, pa su se zaglavili u snegu. Sve su nam ekipe na terenu, ali je situacija veoma teška – kaže Budimirović.
Slična je situacija i u Ražnju. Predsednik opštine Dobrica Stojković traži pomoć države, jer je ova lokalna samouprava iscrpela sve mogućnosti da se sama izbori s posledicama nevremena.
- Očekujemo da se i nama pruži novčana pomoć, kao što je to učinjeno na jugu Srbije. Koliko god da čistimo puteve stvaraju se novi smetovi, a u nekim selima povremeno nestaje struja – navodi Stojković.
(Telegraf.rs)