FIKSNI KURS: Spas za srpsku privredu ili interes uvozničkog lobija?

Ekonomija bi oživela, umanjila bi se inflacija i kamatne stope, a građani bi uvek znali koliko im vredi plata, kažu zagovornici. Protivnici tvrde da to ide na ruku uvoznom trgovinskom lobiju

Uvođenjem fiksnog kursa srpska privreda bi živnula, imali bismo manju inflaciju, pale bi i kamatne stope, a građani bi u svakom trenutku znali koliko im vredi plata, tvrde za Telegraf.rs domaći privrednici i ekonomisti.

Polemike o fiksnom kursu u Srbiji dugo se vode, a poslednju je potakao novi lider DS Dragan Đilas, koji se založio za uvođenje fiksnog kursa, koji je, kako on tvrdi, "dokaz da će se voditi stabilna ekonomska politika".

- Svi proizvođači zahtevaju fiksni kurs, jer im to omogućava konkurentniju poziciju na međunarodnom tržištu, niže kamate na dinarske kredite, ukidanje gubitaka na kursnim razlikama i mogućnost dugoročnog planiranja i investiranja. Još važnije je da praktično svi građani žele fiksni kurs dinara jer im obezbeđuje da svakog meseca tačno znaju koliko im vredi plata, mogućnost da realno štede u valuti u kojoj primaju platu i da dinar postane međunarodno priznata valuta - tvrde demokrate.

Oni pitaju da li nadležni misle da su građani zaboravili da smo ušli u krizu sa kursom 71 dinar za jedan evro, a sada došli na 111 dinara za jedan evro.

Nikola Pavićević, direktor kompanije "Sintelon", kaže da je precenjeni dinar uništio srpsku ekonomiju, odnosno izvoz.

- To je glavni razlog zašto mi već 12 godina beležimo spoljnotrgovinski deficit. Ako želimo da izađemo iz ove krize, mi moramo da podržimo izvoz, a prava mera podrške izvoza je realan kurs. Ovaj kurs koji sada imamo nije realan kurs. Nama inflacija i cene idu mnogo brže od kursa. Tu je napravljena i nerealna vrednost dinara, pa neki ekonomisti računaju i do 80 odsto - kaže Pavićević.

Prema njegovim rečima, stvarna vrednost kursa je najmanje 160 dinara za evra.

- Ako bi se kurs fiksirao na ovom nivou, onda će se još brže desiti slom, pa se postavlja pitanje ko će da kupi devize po ovoj ceni. Svih ovih godina uvoznici kupuju devize kod NBS upola cene. Uvoze i bogate se, ulažu u supermarkete, dobijaju dinare i sa tim dinarima ponovo kupuju devize. Ovi koji traže fiksni kurs u stvari žele da po dobroj ceni kupe ovo malo deviza što je još ostalo u zemlji - kategoričan je Pavićević.

Ekonomista Mlađen Kovačević dodaje da se kao ključno pitanje nameće na kom bi se tačno nivou kurs fiksirao.

- Ako bi se fiksirao na ovom sadašnjem, to bi zaista imalo katastrofalne posledice, naročito na zaposlenost i proizvodnju - smatra Kovačević.

Sve zemlje u okruženju, osim Rumunije i Srbije, imaju fiksni kurs i u isto vreme nižu inflaciju. Slovenija i Crna Gora uvele su evro kao valutu.

(N. S.)