A BORBA ZA BELU KUGU: Zakon ne štiti trudnice
Iz udruženja "Roditelj" apeluju da građani prijave poslodavce Inspekciji rada koji otpuštaju trudnice i porodilje koje rade na određeno vreme, jer je to jedini način da se stane na put beloj kugi
Predstavnica Udruženja "Roditelj" Bojana Selaković tvrdi da zakoni ne štite trudnice i porodilje koje rade na određeno vreme i da poslodavci imaju sva prava da ih otpuste kada im istekne ugovor. Majke koje su na taj način radno agažovane imaju čak probleme i kod upisa dece u vrtiće i predškolske ustanove.
- To je nešto što mora da se promeni. Da li će to biti tako da onog trenutka kada žena zatrudni, da joj prosto miruje radni odnos kako bi mogla da ostvaruje svoja prava, ili će se zakonski predvideti obaveza poslodavcima da takvim ženama mora da se produži radni odnos, to je stvar o kojoj može da se razgovara - rekla je Selakovićeva.
Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalne politike pozvalo je nedavno poslodavce da ne otpuštaju trudnice, a na građane i same trudnice apelovalo da takve slučajeve prijave nadležnoj Inspekciji rada.
- Svi mi kao građani treba da prijavimo takve slučajeve i da ohrabrimo trudnice oko sebe da, ako su to doživele, prijave Inspekciji rada da bi lakše mogli da targetiramo pojedinačne slučajeve - kazala je agenciji Beta državna sekretarka u resornom ministarsvu Brankica Janković, dodajući da poslodavci otpuštanjem trudnica otežavaju borbu protiv bele kuge, kao i da je pravno gledano, ako trudnici nije istekao ugovor o radu a uručen joj je otkaz, njen povratak na posao neminovan.
- Ako je istekao ugovor na određeno vreme, onda poslodavac jeste u pravu, ali mislim da bi svi poslodavci trebalo da razmisle o stanju te žene, kao i o tome da svi mi snosimo odgovornost za stanje u našoj zemlji - kazala je Jankovićeva.
Bojana Selaković iz udruženja "Roditelj" je najavila početak akcije čiji je cilj da se izjednače prava stalno zaposlenih i ljudi koji su angažovani ugovorima o delu ili na određeno vreme.
Dodala je da će kampanja početi najkasnije za mesec dana. Udruženje "Roditelj" nema tačan podatak koliko žena radi, a da nije zaposleno na neodređeno vreme. Procene Saveza samostalnih sindikata od prošle godine su da u Srbiji radi na crno od 300.000 do milion ljudi.
Ona je dodala da su mere kao što su pravo na dečji i roditeljski dodatak i neplaćanje PDV-a za bebi-opremu i hranu samo mere kojima se smanjuje siromaštvo, a ne podstiče natalitet.
(Telegraf.rs / Beta / Foto: sxc.hu)