VUKOVAR: Zvaničan zahtev za odlaganje uvođenja ćirilice
Predsednica Hrvatske stranke prava dr Ante Starčević Ruža Tomašić tvrdi da podatak od 34,78 odsto pripadnika srpske nacionalnosti u Vukovaru ne odgovara stanju na terenu, jer se "nekoliko hiljada Srba vodi samo fiktivno na području grada, dok u stvari žive u Srbiji"
Predsednica Hrvatske stranke prava dr Ante Starčević Ruža Tomašić uputila je Vladi i premijeru Zoranu Milanoviću zvanični zahtev za odlaganje primene dvojezičnosti u Vukovaru.
Zahtev je upućen nakon što mu je pridružena peticija sa potpisima 4.343 građana Vukovara i prigradskih naselja protiv, kako je saopšteno iz te stranke, "nasilnog uvođenja dvojezičnosti i ćirilice u Vukovaru".
Kako se precizira, Tomašićeva traži da se donese Ustavni zakon o privremenom neprimenjivanju pojedinih odredbi Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina na području grada Vukovara.
Ona je naglasila da njena stranka ne zagovara metode koje ignorišu poštovanje Ustava i zakona Hrvatske, ali smatra da "u Vukovaru nisu stvoreni uslovi za uvođenje srpskog jezika i pisma".
- Uvereni smo da će pokušaj uvođenja dvojezičnosti bitno poremetiti međunacionalne odnose i povećati nesigurnost življenja u gradu i dodatno obezvrediti žrtvu koju su podneli vukovarski branitelji i stanovnici Vukovara za odbranu grada i Hrvatske u celini - navodi se u zahtevu Tomašićeve, prenela je Hina.
Podseća se da je članom 12. Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina pripadnicima manjina jamči ravnopravna službena upotreba jezika na područjima jedinica lokalne samouprave gde pripadnici pojedine manjine čine najmanje trećinu stanovnika.
Tomašićeva, međutim, tvrdi da podatak od 34,78 odsto pripadnika srpske nacionalnosti u Vukovaru ne odgovara stanju na terenu, jer se "nekoliko hiljada Srba vodi samo fiktivno na području grada, dok u stvari žive u Srbiji, a u Vukovar dolaze jednom mesečno po penzije, socijalne pomoći, dečje dodatke i druge beneficije koje im je omogućila Hrvatska".
U zahtevu se napominje da je aktuelna vlada "utvrdila kako je lošim Zakonom o prebivalištu omogućeno da 150 do 200 hiljada osoba ima prebivalište registrovano u Hrvatskoj, a stvarno žive u BiH i Srbiji" kao i da je MUP, na osnovu odredbi novog Zakona o prebivalištu, ovlašćen da ođavi prebivališta za sve one osobe za koje se terenskom proverom utvrdi da stvarno ne žive na prijavljenoj adresi.
Stoga Tomašićeva predlaže odlaganje primene dvojezičnosti u Vukovaru dok ne bude utvrđeno pravo stanje na terenu.
(Telegraf.rs / Tanjug / Foto: Tanjug)