SARAJEVO: Lakše ukrasti auto nego sesti u trolu!

Kradljivci automobila jednostavno obiju vozilo, objašnjavaju iz policije bosansko-hercegovačke prestonice, odvezu se tamo gde su naumili i onda ga ostave pokraj ceste gde ga policija slučajno pronađe

Vlasnici automobila, čak i onih starih oko 30 godina, u Sarajevu imaju sve više izgleda da ostanu bez njih - policija tvrdi da se lopovi između čekanja gradskog prevoza i krađe automobila odlučuju za krađu.

- Verovali ili ne, neretko imamo krađe starijih automobila jer je lopovima mrsko ići na trolejbus, lakše im je da ukradu auto - otkriva šef odeljenja za imovinske delikte Ministarstva unutarnjih poslova Sarajevske županije Milan Božić sarajevskom "Oslobođenju".

Kradljivci automobila jednostavno obiju vozilo, objašnjava, odvezu se tamo gde su naumili i onda ga ostave pokraj ceste gde ga, potom, policija slučajno pronađe.

Ovakvi bizarni slučajevi tek su "vrh ledenog brega" priče koja govori kako je u 2012. godini u Sarajevu ukradeno 41 odsto automobila više nego godinu dana ranije.

Radi se o 729 vozila, a zanimljivo je da je među njima bilo čak 229 vozila tipa "golf II", čija je proizvodnja prestala još početkom 90-ih godina prošlog veka.

Lopovima su bili zanimljivi čak i "golfovi I" koji su proizvođeni još 70-ih godina i u današnje vreme više pripadaju muzejima nego što im je mesto na saobraćajnicama.

Policiji nije bilo teško da otkriju zašto su ovakva vozila najčešća meta kradljivaca.

- Proizvodnja ovih automobila je davno prestala, tako da je veoma teško naći rezervne delove, pa je prodaja polovnih delova ''golfova II'' postala veoma unosan posao - objašnjava Božić.

Statistika beleži da se lopovima "dopadaju" i "golfovi V", kojih je ukradeno 82, te "pasati" bez kojih su ostala 54 vlasnika, slede vozila tipa "oktavia", "BMW"...

Prošle sedmice sprovedena je akcija u kojoj je uhapšeno pet osoba - po dvojica Srba iz Istočnog Sarajeva i Bošnjaka iz Sarajeva, kao i jedan Hrvat iz Gruda.

Rezultat akcije dokazuje da među lopovima nema etničkih nesporazuma i da ih povezuje dobra zarada i dobro organizovan posao, pa tako bolji automobili ukradeni u BiH završe na tržištima susednih država, ali i u Rusiji.