AKO DAJETE OTKAZ: Sedam pitanja na koja treba da odgovorite
Od čega ćete plaćati kiriju, da li otplaćujete kredit, imate li ušteđevinu, neka su od pitanja koja treba da postavite sebi kako se ne biste kajali što napuštate posao
Zbog teške ekonomske situacije postoji nekoliko stvari o kojima treba da razmislite pre nego što date otkaz.
Predstavljamo vam sedam osnovnih pitanja koja sebi treba da postavite pre nego što napustite posao kako biste obezbedili bazu da to učinite bez kajanja.
1. Od čega ćete plaćati kiriju?
Jedna od najvažnijih stvari koju treba da razmotrite je kirija! Veliki deo vaše plate sigurno odlazi na stanarinu. Moraćete, pre nego što date otkaz, da razmislite od čega ćete nastaviti da plaćate ovaj izdatak.
2. Kako ćete zaraditi novac?
Ne zavaravajte se, ako napustite posao, moraćete da se odreknete odmora i putovanja, kupovine garderobe i ručkova po restoranima. Privremeni poslovi pomoći će vam da ne ispraznite svoj novčanik do dna.
3. Da li imate dobre veze?
Potrudite se da ne odete sa trenutnog posla bez obezbeđene preporuke. Ako smatrate da je vaš šef rešio da vaš život/karijeru pretvori u noćnu moru, zamolite nekog od saradnika ili menadžera za ljudske resurse da vam je napiše. Većina budućih poslodavaca traži najmanje dve preporuke, pa ako ne možete da je dobijete od firme u kojoj trenutno radite, setite se prošlih poslova.
4. Imate li ušteđevinu?
Koliko god različitih i čudnih poslova da promenite, bićete pod ozbiljnim stresom sve vreme ako nemate nikakvu ušteđevinu (50 evra se ne računa). Ako niste štedeli, ozbiljno razmislite da ostanete na poslu još neko vreme dok ne uštedite nešto novca.
5. Imate li kredite?
Ako ste skoro ili ne baš tako skoro podigli kredit, postoji velika mogućnost da imate još mnogo meseci ili godina da ga otplaćujete. Pre nego što napustite posao, pozovite svoju banku i pokušajte da dogovorite nove uslove otplate. Ako ste do sada plaćali rate na vreme, trebalo bi da banka ima razumevanja za vašu situaciju i da vam izađe u susret.
6. Da li pametno koristite društvene mreže?
Verovali ili ne, socijalne mreže mogu vam pomoći da dobijete posao. Ažurirani profil profesionalnog izgleda na LinkedInu pokazaće da ste ozbiljni i povećaće šanse da vas pozovu na razgovor. Samo budite oprezni: sakrijte postove na Fejsbuku koji su privatni i neka vaš profil na LinkedInu bude što profesionalniji (bez razgolićenih fotografija i privatnih komentara).
7. Da li ste prilagodljivi?
Sigurno ste navikli da vam radno vreme bude od 9 do 17 časova, ali rešili ste da nađete novi posao i morate da prihvatite i razne druge uslove? Kada tražite posao iz udobne pozicije (imate posao koji nije tako loš, ali želite da ga promenite), drugačije je nego kada ga tražite od kuće, surfujući po interentu i proveravajući mejl i Fejsbuk svakih pet minuta.
(Telegraf.rs / Izvor: B92, Superžena)