Islamisti spalili drevne rukopise pre bekstva iz Timbuktua!

Timbuktu je oslobođen 18 dana pošto je Francuska, uz podršku malijskih trupa, otpočela ofanzivu protiv radikalnih islamista koji su stavili pod kontrolu severni deo bivše francuske kolonije pre 10 meseci posle puča u Bamaku, a nedavno su počeli da se kreću ka jugu

Francuske i malijske trupe patroliraju danas Timbuktuom na severu Malija, pošto su nad tim pustinjskim gradom uspostavile kontrolu, brzo napredujući u ofanzivi protiv islamističkih pobunjenika koji kontrolišu severni deo zemlje.

Stanovnici Timbuktua su usklicima pozdravili trupe, a gradonačelnik je osudio ono što je nazvao zločinom nad kulturom, rekavši da su islamisti, bežeći juče pred ofanzivom pod francuskim vođstvom, zapalili zgradu u kojoj su se nalazili dragoceni drevni rukopisi, preneo je AFP.

Timbuktu oslobođen je 18 dana pošto je Francuska, uz podršku malijskih trupa, otpočela ofanzivu protiv radikalnih islamista koji su stavili pod kontrolu severni deo bivše francuske kolonije pre 10 meseci posle puča u Bamaku, a nedavno su počeli da se kreću ka jugu.

Islamistički borci su se povukli pred napredovanjem trupa i sada kontrolišu još samo jedno uporište, grad Kidal u pustinjskim brdima na krajnjem severu, 1.500 kilometara severoistočno od prestonice.

Francuski predsednik Fransoa Oland rekao je da sada Afrikanci mogu da preuzmu operacije, dodavši da sledi najteži deo, jer se teroristi kriju i mogli bi da izvedu veoma opasne operacije, kako po Mali, tako i po susedne zemlje.

Francuska sada ima oko 2.900 raspoređenih vojnika u Maliju, a oko 8.000 vojnika iz Čada i zapadnoafričkog bloka EKOVAS će, kako se očekuje, preuzeti od njih dalje operacije, mada njihovo rapoređivanje teče sporo.

Manji deo britanskih vojnika bio bi raspoređen u samom Maliju, u okviru misije obuke EU, a veći deo bi pomagao u obuci zapadnoafričkih snaga u regionu, kako je navela agencija Frans pres.

(Telegraf.rs)