SMIRIVANJE STRASTI: Japanski izaslanik u Pekingu razgovara o spornim ostrvima
Višedecenijski spor oko ostrva u Istočnom kineskom moru se rasplamasao u septembru kada je u Kini došlo do velikih protesta i poziva na bojkot japanske robe, nakon što je Tokio kupio ostrva od privatnog japanskog vlasnika
Japanski izaslanik Nacuo Jamagući doputovao je danas u Peking radi razgovora s ciljem da se ohlade napetosti oko spornih ostrva koje izazivaju strahovanja od oružanog sukoba.
Jamagući nije davao izjave po dolasku u Peking, ali je uoči puta izrazio nadu da će razgovori pomoći da se ublaže meseci razdora oko nenastanjenih ostrva u Istočnom kineskom moru koje kontroliše Japan a Kina ih smatra svojom teritorijom.
- Važno je da imamo konsultacije o normalizaciji odnosa. Ja bih želeo da učinim korak ka otvaranju vrata - rekao je Jamagući, pravnik koji predvodi Novu Komeito partiju, mlađeg partnera vladajuće Liberalno-demokratske partije Šinzo Abea.
Ipak, on je dodao da su navodi Tokija, da su ostrva japanska teritorija, nepromenjeni, odbacujući kineske zahteve da priznaju bilo kakav spor oko njihovog suvereniteta.
Obe zemlje su u poslednje vreme pozivale na započinjanje dijaloga, a Kineska centralna televizija ČTT je vesti danas počela izveštajem o Jamagućijevom dolasku, što se tumači kao znak da se pridaje važnost njegovoj poseti.
Jamagući nije član Vlade, tako da njegov boravak u Pekingu predstavlja vid tihe diplomatije koja može da pruži iskreniju razmenu gledišta nego što to omogućavaju zvanični razgovori.
Plan četvorodnevnog boravka Jamagućija u Pekingu nije objavljen, ali su kineski mediji javili da će on uručiti pismo japanskog premijera Šinzo Abea kineskom lideru Sji Ðinpingu.
Višedecenijski spor oko ostrva rasplamasao se u septembru kada je u Kini došlo do velikih protesta i poziva na bojkot japanske robe, nakon što je Tokio kupio ostrva od privatnog japanskog vlasnika.
Trgovinska razmena i turističke posete su značajno pali a svi sastanci između zvaničnika dveju zemalja su otkazani.
More oko spornih ostrva je bogato ribom i potencijalno velikim nalazištima nafte i gasa. Za Kinu to predstavlja strateški izlaz na Pacifik i podseća na bolne događaje iz zajedničke istorije i japanska osvajanja od 1895, kao i kasniju okupaciju tokom Drugog svetskog rata.
Ostrva koja su bila pod američkom kontrolom posle Drugog svetskog rata data su Japanu 1972. iako je Peking tvrdio da su ona bila kineska teritorija vekovima. Kineska dokumenta, međutim, iz pedesetih godina, pokazuju da to, ipak, nije tako.
Tajvan, takođe, polaže pravo na ostrva.
Kina redovno šalje brodove u oblast oko spornih nenaseljenih ostrva ukazujući time da smatra da nad njima ima suverenitet.
Peking je poslednjih nedelja u oblast nad ostrvima slao i izviđačke avione, što je u više navrata dovelo do toga da japanske odbrambene snage pošalju borbene avione da presretnu kineske vazduhoplove i spreče ih da uđu u, kako tvrdi Tokio, japanski vazdušni prostor.
(Telegraf.rs / Tanjug)