PROTEST U VUKOVARU: Nećemo srpski jezik i ćirilicu!

Nekoliko stotina građana protestom je tražilo da se odloži službena upotreba srpskog jezika i ćirilice zbog genocida, koji su Srbi izvršili u Vukovaru. Uvođenje ćirlice bi značilo "izdaju i poniženja" svih vukovarskih Hrvata i žrtava rata u Hrvatskoj, rekao je predsednik Udruženja Petar Janjić

Protest je pod jakim obezbeđenjem policije organizovalo Udruženje ratnika hrvatskog odbrambenog rata, čiji su predstavnici tražili od Vlade da odloži primenu dvojezičnosti, a od Sabora moratorijum od 20 godina na primenu dvojezičnosti u Vukovaru.

Suštinu problema izneo je predsednik Udruženja Petar Janjić, koji je izjavio da bi uvođenje ćirlice značilo "izdaju i poniženja" svih vukovarskih Hrvata i žrtava rata u Hrvatskoj, te da treba reći "ne uvođenju ćirlice".

Na skupu je uz brojne uvredljive povike poručeno i da se u Vukovaru može pisati "i japanskim i kineskim, ali ne i ćirlicom", a onima koji žele da koriste to pismo poručeno je da idu u Srbiju:

- U Vukovaru je izvršen ekocid, kulturocid i genocid. Zato recimo ćirilici ne u Vukovaru - izjavio je Janjić, koji je osudio i prošlonedeljnu posetu premijera Zorana Milanovića Beogradu.

Organizatori protesta su izrazili nepoverenje u rezultate prošlogodišnjeg popisa po kojem Srbi čine više od trećine stanovnika u Vukovaru, što im po zakonu omogućava ravnopravnu upotrebu jezika i pisma. Zbog toga su tražili i novo utvrđivanje broja Srba u tom gradu.

Protest protiv uvođenja dvojezičnosti u Vukovaru najavio je i Štab za odbranu hrvatskog Vukovara za 2. februar, a desničarska Hrvatska stranka prava Ante Starčević počela je danas u Zagrebu prikupljanje popisa za desetogodišnji moratorijum na uvođenje srpskog jezika i ćirličnog pisma u Vukovaru.

Iz Vlade Hrvatske, koju predvodi Socijademokratska partija, više puta su poručili da će ploče s dvojezičnim natpisima biti postavljene gde god za to ima uslova, pa tako i u Vukovaru.

Iako je gradonačelnik Vukovara Željko Sabo pozvao građane na dostojanstvo i mir, on je ranije najavio da će tražiti da neke ustanove i institucije na području Vukovara budu izuzete od dvojezičnosti poput Spomen doma i spomen područja Ovčara i Memorijalnog groblja žrtava iz rata.

Do sada se dvojezičnost u Hrvatskoj poštovala uglavnom u Istri, pa čak i tamo gde Italijani ne čine više od trećine stanovništva.

(Telegraf.rs / Izvor: Beta)