OBRT U ALŽIRU: 600 radnika te zemlje oslobođeno, tvrde zapadni mediji

Oglasila se i ekstremistička grupa iz Malija koja je povezana sa Al Kaidom - "Maskirana brigada". Grupa je saopštila da je u akciji alžirske vojske ubijeno 35 talaca i 15 ekstremista, a portparol grupe je naveo da je samo sedam talaca oslobođeno

U akciji alžirske vojske na gasnom polju "Britiš petroleuma" u Sahari na jugu zemlje oslobođeno je 600 alžirskih radnika, talaca islamskih ekstremista, javili su danas mediji u Alžiru.

Alžirski ministar za komunikacije Mohamed Said rekao je da je sinoćna akcija vojske iz vazduha i sa zemlje dovela do oslobađanja "velikog broja" talaca, dok mediji u toj zemlji prenose da je 600 alžirskih radnika oslobođeno, a da ih je samo nekolicina ostala među 40 otetih stranih državljana.

Agencija AP navodi da su sami ekstremisti dan ranije oslobodili veliki broj alžirskih radnika.

Oglasila se i ekstremistička grupa iz Malija koja je povezana sa Al Kaidom - "Maskirana brigada".

Grupa je saopštila da je u akciji alžirske vojske ubijeno 35 talaca i 15 ekstremista, a portparol grupe je naveo da je samo sedam talaca oslobođeno, prenosi Asošijejted pres.

Ta agencija navodi da je najmanje šest ljudi ubijeno, a moguće da je broj i mnogo veći, a da su među žrtvama Britanci, Alžirci i Filipinci.

Nekoliko talaca iz Irske i Norveške je uspelo da se izvuče iz ruku ekstremista, ali sudbina na desetine državljana SAD, Francuske, Norveške, Malezije, Rumunije, Alžira, Britanije i Japana nije još poznata.

Britanija je, međutim, saopštila da operacija u gasnom postrojenju u In Amenasu i dalje traje, a premijer Dejvid Kameron, koji je odložio za danas planirani govor o EU, kontaktirao je dva puta sa vlastima te zemlje kako bi dobio nove informacije o sudbini svojih sunarodnika.

Neimenovani američki zvaničnik izjavio je kasno sinoć da je nekoliko Amerikanaca uspelo da pobegne, ali da se ne zna šta se desilo sa drugim državljanima SAD na gasnom polju.

Akcija alžirske vojske naišla je na kritiku država čije su građane oteli ekstremisti, a japansko Ministarstvo spoljnih poslova zatražilo je od alžirskog ambasadora u Tokiju objašnjenje zbog čega strane vlade nisu unapred obaveštene o akciji snaga bezbednosti u Alžiru.

Japanski premijer Šinzo Abe prekinuo je turneju po zemljama jugoistočne Azije budući da među taocima, kako su mediji preneli tokom trajanja krize, ima 17 Japanaca koji su radili za građevinsku firmu "JGC Korp".

Sudbina 14 Japanaca nije poznata, dok je za tri državljanina te zemlje potvrđeno da su na bezbednom.

Sumnja se da je napad ekstremista na jugu Alžira usledio kao odmazda za francusku intervenciju u Maliju.

(Telegraf.rs / Tanjug)