DAČIĆ: Vlada će razmatrati ukidanje TV pretplate
Mi smo spremni da pomognemo i da razmotrimo da li će ostati pretplata ili ne. Postoje radne grupe koje se bave time da se nađu najbolja rešenja jer ovo je situacija krize. Mislim da bi bile velike i teške posledice ako bi RTS bankrotirao - poručio je premijer
Cilj Vlade Srbije je da država izađe iz medija, osim iz onih za koje bi to značilo propast, izjavio je premijer Ivica Dačić, precizirajući da pre svega misli na Radio-televiziju Srbije i državnu agenciju Tanjug.
Dačić je objasnio da RTS nema naplatu od pretplate i da je vlada svakog dana pod velikim pritiscima: s jedne strane RTS, a sa druge medijskih udruženja koja bi htela da se pronađe najbolje rešenje kojim se država neće vratiti u medije.
- Mi smo spremni da pomognemo i da razmotrimo da li će ostati pretplata ili ne. Postoje radne grupe koje se bave time da se nađu najbolja rešenja jer ovo je situacija krize. Mislim da bi bile velike i teške posledice ako bi RTS bankrotirao. To nijedna država na svetu ne bi dozvolila - istakao je Dačić.
On je istakao da vladi nije interes da mediji budu njeni članovi.
- Nama nije interes da mediji bespogovorno izvršavaju nečije naredbe ili da prave kult ličnosti bilo koga od nas. Ovde je važno ustanoviti pravila igre koja će važiti za sve - tvrdi premijer.
Dačić je dodao da u medijima, kao i u svemu ostalom u državi, postoje veliki problemi, pre svega finansijski.
- To dovodi do toga da jureći tiraž neki zanemare i osnovna pravila novinarske profesije, tako da nije dobro da se u medijima objavljuju priče o mogućim hapšenjima zato što to sa policijskog aspekta nije korisno - ministar unutrašnjih poslova.
Prema njegovim rečima, postoji i kriza vlasništva u medijima koja se sastoji u tome da svi, iako se formalno zalažu za slobodu medija, žele da imaju uticaj i da putem sakrivenog vlasništva utiču na uređivačku koncepciju i pisanje određenih listova.
On je istakao da će se maksimalno zalagati da se u Srbiji ostvari potpuna sloboda medija, bez političkih pritisaka i da postoji odgovornost prema istinitosti onoga o čemu se piše.
- Zato je potreban aktivan dijalog države i predstavnika profesije kako bi se došlo do zakonskih rešenja koja će biti usklađena sa evropskom praksom i koja će omogućiti da se izbegnu zloupotrebe u medijima, bez obzira da li je reč o političkom uticaju ili o iznošenju raznih neistine kojima se mogu uništiti ljudski životi - zaključio je Dačić.
(M. S. / Beta)