SKANDALOZNO: Čak 70 odsto škola u Srbiji izgrađeno sredinom prošlog veka!
Stanje u velikom broju škola u Srbiji ne zadovoljava ni osnovne uslove. Krovovi prokišnjavaju, a u ruralnim područjima deca često nemaju ni vodu za piće. U Ministarstvu prosvete kažu da se na rešavanju ovih problema radi
Toaleti bez vode, čučavci, nedostatak kanti za smeće u školskom dvorištu, nepostojanje adekvatne sale za fizičko, kabineta za muzičko i informatiku, odlika su obrazovne infrastrukture u Srbiji!
Najstarija škola u Srbiji, osnovna škola "Kralj Petar Prvi", proslavlja 295 godina postojanja, dok je 70 odsto objekata za obrazovne namene u Srbiji starije od pet decenija!
Izgradnja škola u Srbiji masovno je počela po završetku Drugog svetskog rata, a od tada je na njihovoj obnovi ili dogradnji jako malo učinjeno.
Od 4.500 školskih objekata, samo jedna trećina zadovoljava osnovne standarde, a gotovo 200 uopšte nema vodu. Problem je naročito uočljiv u ruralnim područjima gde su đaci prinuđeni da koriste poljski wc, časovi fizičkog se održavaju u školskom dvorištu ukoliko nije mnogo hladno ili ih izbacuju iz rasporeda, a pranje ruku je aktivnost koja se obavlja isključivo kod kuće.
Najčešći zahtevi Ministarstvu prosvete stižu za rekonstrukciju toaleta, od uvođenja vode, do zamene cevi, pločica i čučavaca, ali se često žale i na oronule fasade i loše instalacije.
Mirjana P, majka dvojice učenika drugog i četvrtog razreda osnovne škole "Vuk Kardžić" u Ripnju, kaže da je do prošle godine decu morala da šalje u školu s dve flašice vode, jednu za piće, drugu za pranje ruku, jer ni vode nije bilo.
- Stvarno je sramota da osnovna škola nema vodu, a da nam grade neke česmice kao u srednjem veku. Dok nismo bili priključeni na vodoovdosku mrežu koristila se voda iz bunara, koja je bila neispravna. Naša deca su vredna i kreativna, ali nemaju gde da razvijaju svoje talente. Imamo jako dobre šahiste i članove dramske sekcije, ali nemaju gde da vežbaju“ – kaže Mirjana.
Međutim, u Gradskom sekretarijatu za obrazovanje navode da je u beogradskim školama stanje zadovoljavajuće.
- Poslednjih osam godina u Beogradu je izgrađeno jedanaest škola, a rekonstruisano oko pedeset objekata. U toku je izrada tehničke dokumentacije za kompletnu sanaciju, adaptaciju i rekonstrukciju za još pet škola – objašnjavaju u sekretarijatu.
U Ministarstvu prosvete ističu da se na ovom problemu radi intenzivno u poslednje tri godine.
- Od sredine 2008. godine do danas završena je izgradnja dve nove zgrade visokoškolskih ustanova i dva nova studentska doma. Ujedno smo renovirali 18 postojećih učeničkih domova. Istovremeno, obnovili smo 150 zgrada visokoobrazovnih ustanova. Završena je izgradnja 20 novih osnovnih škola, istovremeno obnovili smo, rekonstruisali i izvršili sanaciju 185 objekata osnovnih škola i realizovali 75 projekata modernizacije i nabavke nove opreme za postojeće školske objekte. U istom ovom periodu završili smo izgradnju šest novih, obnovili 25 i izvršili sanaciju 60 objekata srednjih škola – navode u Ministarstvu prosvete.
Kako bi mladi iz svih krajeva školovanje obavljali u blizini mesta stanovanja osnovane su tri nove srednje škole.
- Znanje i obrazovanje su potencijalno naša najveća komparativna prednost i vrednost na putu naših nastojanja da postanemo ekonomski stabilno i demokratski jako društvo, zato nastavljamo sa obnovom školske infrastrukture i u narednim godinama – kažu nadležni za obrazovanje na nivou republike.
(Lj. V.)