MONSTRUOZNO: U Albaniji, Crnoj Gori i na Kosovu ubijaju fetus devojčica!

Ženski fetusi uništavaju se sa ciljem u Albaniji, na Kosovu, Makedoniji i Crnoj Gori, a reč je o prekidima trudnoće, uglavnom pod pritiskom muža i njegove porodice, što donosi promeranje od 100 prema 105 u korist dečaka

Ženski fetusi ciljno se ne uništavaju samo u Indiji ili Kini, već i u Albaniji, na Kosovu, u Makedoniji i Crnoj Gori, a tako nastao višak muškaraca u društvu imaće dramatične društvene posledice i u balkanskim zemljama, navodi se u tekstu pod naslovom "Visoka tehnologija ispunjava tradicionalne želje" u izdanju "Zidojče cajtunga".

U opširnom opisu se navodi da u Albaniji već sada na 100 novorođenih devojčica dolazi 112 dečaka, što je situacija ista kao u Indiji gde "džendercid" ili "femicid" već decenijama spada u ključne socijalne probleme.

Reč je o prekidima trudnoće, uglavnom pod pritiskom muža i njegove porodice, u slučajevima kada se utvrdi da je reč o ženskom fetusu, ali i o ubijanju novorođenih ženskih beba.

Situacija nije mnogo bolja ni u nekoliko drugih balkanskih zemalja. Kako za "Zidojče cajtung" navodi stručnjak za stanovništvo Kristof Gilmoto sa "Instituta za razvoj Univerziteta Pariz - Dekart", na Kosovu na 100 rođenih devojčica dolazi 110 dečaka, u Crnoj Gori 109, u Makedoniji 106.

Prosečni odnos polova kod novorođenčadi širom sveta je 100 prema 105 u korist dečaka.

Ovaj "višak" dečaka kasnije se neutrališe zbog veće smrtnosti muške dece. Međutim, kada je broj dečaka nesrazmerno veći od broja devojčica, demografska struktura se drastično remeti.

Na Balkanu je, kako Gilmoto navodi, "višak" dečaka upadljiv pre svega u albanskim sredinama. "Želja roditelja na neizostavno dobiju muške naslednike, specifičnost je albanskog kulturnog kruga", smatra ovaj stručnjak.

Ova želja, međutim, nije tipična samo za muslimane, već i za katolike i pravoslavce u Albaniji.

To je zato što dečaci zadržavaju porodično ime kojeg se devojčice udajom najčešće odriču, a tradicionalno je i da se o ostarelim roditeljima brinu sinovi.

U zemljama sa nesrazmerno većim brojem muškaraca nego žena, kako pokazuje studija Fonda Ujedinjenih nacija za stanovništvo (UNFPA), rastu nasilje, prostitucija i trgovina ženama.

Pored toga, povećava se broj prinudnih brakova već u detinjstvu, kao i broj samoubistava među ženama koje ne mogu da izdrže pritisak da moraju da rode muško dete.

"Zidojče cajtung" smatra da bi problemom ciljnih pobačaja ženskih fetusa na Balkanu morala da se pozabavi i Evropska unija s obzirom da je Evropska komisija u oktobru preporučila otpočinjanje pregovora o članstvu sa Tiranom, kao i s obzirom na to da je Makedonija kandidat, a Crna Gora već vodi pristupne pregovore.

(D. Z. / Izvor: RTS)