GODINA U OGLEDALU: Grčki ustanak, Feliks i lažni smak sveta (FOTO) (VIDEO)
Kuvalo se cele godine u Ormuzkom moreuzu, i i dalje će se kuvati; Grčka svedoči narodnom ustanku, ali nije jedina država evrozone koja se suočava sa finansijskim kolapsom. Smaka, međutim, nije bilo ove godine, a za sledeću ostaje da se vidi
IZA NAS JE BURNA GODINA! Na samom kraju jedne uzbudljive godine uspeli smo da preživimo smak sveta i dočekamo Higz Bozon, ali nismo uspeli da rešimo ni jedan od problema sa kojima smo se suočavali prethodne godine, i sa kojima se suočavamo već čitav niz "leta gospodnjih".
Naučnici su, definitivno, bili pametniji od svetskih lidera od kojih zavisi sudbina svih nas: uspeli su da pronađu "božju česticu", dok potonji nisu otkrili "česticu" koja bi izvukla svet iz ekonomske krize koja ga potresa od 2008. godine: na udaru je evrozona, a recesija naročito bolno pogađa dugovima opterećene Grčku, Portugaliju, Španiju i Italiju.
Grčka svedoči narodnom buntu koji je ustanak po svemu osim po kontinuitetu: svako malo nas građani ove zemlje podsete čije su zapravo reči "anarhija" i "demokratija", bilo da se radi o glasanju o novim merama štednje u parlamentu u Atini, bilo da im u pohode dolazi omražena nemačka kancelarka frau Merkel.
Amerikanci su izabrali da Barak Obama ostane u Beloj kući, nakon što je u novembru prvi crni predsednik najmoćnije zemlje sveta pobedio republikanskog protiv-kandidata Mita Romnija. Reizbor Obame je neke ljude toliko razbesneo da su pokreli peticije za otcepljenje: Teksas je otišao najdalje, skupivši preko 150.000 potpisa, više nego dovoljno da Vašington mora zvanično da reaguje.
Four more years. twitter.com/BarackObama/st… — Barack Obama (@BarackObama) November 7, 2012
Rusi su, sa svoje strane, ponovo izabrali Vladimira Putina, nakon četiri godine njegovog "tihovanja" na premijerskoj funkciji. Novi-stari šef Kremlja je osvojio čak 63,7 odsto glasova, ali su zapadni mediji više pratili proteste protiv njega na Saharovom trgu u centru Moskve. Naslovne su strane punile i pankerke "Pusi rajot", koje su svojim "satanističkim" performansom u crkvi razbesnele Kremlj a oduševile Zapad. Završile su iza rešetaka.
Francuzi su "svrgnuli" sa vlasti "desničarskog" Nikolu Sarkozija, a u Jelisejsku palatu smestili levičara Fransoa Olanda, koji je odmah krenuo radikalno: snizio je plate državnim službenicima za 25 odsto, ukinuo službena vozila i pomoć Crkvi, kao i državne novine, fondacije i izdavačke kuće.
Drastično oporezivanje bogatih je dovelo do toga da su mnogi poznati Francuzi napustili kolevku modernog evropskog republikanizma, poput Žerara Depardjea. Neki od njegovih ministara su uveli službene bicikle umesto kola. Još jedna zanimljiva reforma novog francuskog predsednika je uvođenje srede kao školskog dana, u prkos 100-godišnjoj tradiciji da se đaci na taj dan odmaraju: svet nije ni znao za tu sreću pariskih đaka dok nisu odlučili da je unište.
Izabrano je i novo, podmlađeno rukovodstvo Kine, sa Sji Ðinpingom na čelu, a godinu u toj zemlji obeležio je i skandalozni krah "Crvenog princa" Bo Silaja - od kojeg se pre samo godinu dana očekivalo da uđe u Politbiro KP Kine, ali se sve promenilo kad je razotkrivena "filmska priča" sa ubistvom Britanca, zbog kojeg je osuđena Boova njegova supruga.
Severna Koreja je uspešno lansirala raketu dugog dometa za koju Pjongjang tvrdi da je ponela meteorološki satelit u orbitu, dok SAD, Južna Koreja i Japan tvrde da je samo test tehnologije koja bi jednoga dana mogla da ponese nuklearne bojeve glave na teritoriju Amerike. Pored toga, najtvrdoglavija, najnezavisnija i najprkosnija zemlja sveta obeležila je godišnjicu smrti Kim Džong-ila, "Dragog vođe". Naravno, u suzama.
Godine 2012, zabeležen je tranzit Venere, pojave koja je prethodno registrovana samo šest puta počev od 1639.
Sujeverni su 21. 12. 2012. tačno u 12 časova, 12 minuta i 12 sekundi čekali apokalipsu na osnovu pogrešnog tumačenja Majanskog kalendara.
Svet je, zasad, preživeo. Za 2013. ćemo još videti.
(M. B.)