ALARM: Struja će do leta poskupeti dva puta!

Prvo poskupljenje od deset odsto najavljeno je za prvo tromesečje, posle koga se očekuje još jedno pre početka letnjeg perioda

Električna energija u Srbiji poskupeće dva puta do leta. Prvo poskupljenje od deset odsto najavljeno je za prvo tromesečje, posle koga se očekuje još jedno pre početka letnjeg perioda.

Socijalne karte treba da budu završene do 31. decembra i one će omogućiti ugroženim kategorijama potrošača da plaćaju struju po nižoj ceni. Troškove te povoljnije cene snosiće država, a ne Elektroprivreda Srbije (EPS), najavila je ministarka energetike Zorana Mihajlović.

Procene su da bi oko pola miliona potrošača moglo biti u kategoriji koja će plaćati nižu cenu struje nego ostali potrošači u Srbiji. S druge strane, građani koji troše više struje, pre svega za grejanje, plaćaće je po većoj ceni, što će biti uređeno novim tarifnim sistemom čija izrada je u toku.

Ideja je da se povećana potrošnja struje za grejanje destimuliše, s obzirom na to da je cena struje u Srbiji najniža u Evropi i iznosi 5,5 evrocenti po kilovat-času, izjavio je Tanjugu predsednik Udruženja za energetiku Privredne komore Srbije Slobodan Petrović, istakavši da se time što građani mnogo troše, a cena je niska, urušava državno elektroenergetsko preduzeće.

- Da je cena struje u Srbiji realna, tržišna, bilo bi normalno da se stimulišu oni koji troše više struje, ali je kod nas situacija obrnuta i veća potrošnja gura EPS u gubitke - precizirao je Petrović i dodao da, kada bismo imali tržišnu cenu struje, blok-tarife nam ne bi bile potrebne.

Prema mišljenju Petrovića, sada bi realno bilo da struja poskupi za 25 do 30 odsto, ali se, kako je istakao, Srbija teško oslobođa vođenja socijalne politike preko cene električne energije, iako je Agencija za energetiku, kao nezavisno regulatorno telo, od 1. oktobra ove godine preuzela davanje saglasnosti na promene cena struje i gasa, bez neophodne saglasnosti Vlade Srbije.

Petrović tvrdi da se upravo i najviše preko cene struje vodi socijalna politika i podseća da je tržište naftnih derivata liberalizovano i da su cene goriva u Srbiji tržišne, a svi i dalje voze automobile, kao i da su cene uglja i gasa bliže tržišnim nego cena struje.

Srbiju u slededećoj godini čeka i liberalizacija dela tržišta električne energije, koja će važiti za potrošače na visokom naponu i obuhvatiće oko 9,5 odsto ukupnog tržišta ili 27 velikih industrijkih potrošača.

Novim zakonom o energetici veliki industrijski potrošači će od 2013. godine morati da kupuju struju na slobodnom tržištu, dok će za domaćinstva i male kupce to važiti od 2015. godine, ali će i dalje imati pravo na javnog snabdevača koga određuje Vlada.

Svi potrošači, za koje se otvara tržište, a koji do 1. januara ne budu sklopili ugovor o snabdevanju električnom energijom sa najpovoljnijim snabdevačem koga izaberu, biće isključeni sa mreže, poručili su iz Agencije za energetiku i savetovali im da to urade što pre i sa jednim od dvadesetak aktivnih snabdevača strujom.

Predstavnici komunalnih preduzeća su, takođe, imali primedbe i naveli da neće moći da izdrže nove veće cene struje, jer ta preduzeća posluju po regulisanim cenama, što bi moglo prouzrokovati probleme u snabdevanju vodom, grejanjem i drugim komunalnim uslugama.

 

( Telegraf.rs / Izvor:pressonline.rs )