Kazna za sve koji ne prijave imovinu veću od 35 miliona dinara!
Ukoliko se pokaže da neko ima više imovine nego što može da dokaže oporezovanih prihoda, na svu tu razliku biće obračunata poreska stopa od 20 odsto, koja će biti naplaćena, kažu za Telegraf u Ministarstvu finansija
Od 1. januara 2013. godine biće upućen poziv onim građanima koji imaju vrednost imovine veću od 35 miliona dinara da u periodu od 15. januara do 31. marta prijave svu svoju imovinu, nakon čega će krenuti kontrola.
Ukoliko se pokaže da neko ima više imovine nego što može da dokaže oporezovanih prihoda, na svu tu razliku biće obračunata poreska stopa od 20 odsto, koja će biti naplaćena, kažu za Telegraf u Ministarstvu finansija Vlade Srbije.
Ministar finansija u Vladi Srbije Mlađan Dinkić rekao je da će se od 01. januara 2013. godine praviti spiskovi najvećih poreskih dužnika i da će od 500 najvećih dužnika biti naplaćeno 18, 6 od pravnih lica i 82,2 milijarde dinara od preduzetnika.
- Kreće se sa unakrsnom proverom imovine i prihoda i rok za prijavu je od 15. januara do 31. marta naredne godine, kada će početi kontrola - objasnio je Dinkić.
On je tada rekao da je cilj Ministarstva finansija i privrede da se na ovaj način uvede red i u tu oblast, ali i da se omogući da država oporezuje imovinu koja do sada nije evidentirana.
U Ministarstvu finansija i privrede za naš portal kažu da to ministarstvo postupa po već postojećem zakonskom okviru za ovu oblast.
- Ova materija regulisana je Zakonom o poreskom postupku i adminstraciji 2003. godine, a kasnije je dopunjavana podzakonskim aktima - kažu u Ministarstvu finansija i privrede.
Oni objašnjavaju da će građani biti u obavezi da u poreskoj prijavi, između ostalog, prijave: nepokretnosti, akcije i udele u pravnom licu, motorna vozila, plovila i vazduhoplove, štedne uloge i gotov novac, opremu za obavljanje delatnosti u svojini obveznika podnošenja prijave, nezavisno od toga da li je obveznik koristi za obavljanje delatnosti.
- Imovina se prijavljuje podnošenjem popunjene poreske prijave čiji se obrazac nalazi na internet stranicama Ministarstva i Poreske uprave. Tokom poreskog postupka unakrsne provere poreske osnovice Poreska uprava ima pravo da izvrši sve dodatne provere, kako na osnovu podataka kojima raspolaže, tako i na osnovu podatka koji joj po njenom zahtevu moraju dostaviti drugi registri, odnosno pravna i fizička lica - objašnjavaju u ovom ministarstvu.
Oni upozoravaju da će ukoliko se u kontroli pokaže da neko ima više imovine nego što može da dokaže oporezovanih prihoda, na svu tu razliku biti obračunata poreska stopa od 20 odsto i naplaćena.
(D. Z.)