I "SARTID" POD ISTRAGOM: Ko je uzeo proviziju od prodaje smederevske železare?
Na informativnom razgovoru u policiji u svojstvu građana bili su Miroljub Labus, Aleksandar Vlahović, Božidar Đelić i Nemanja Kolesar, a istražni organi pokušavaju da otkriju šta se dogodilo sa šest miliona dolara provizije
Miroljub Labus, Aleksandar Vlahović, Božidar Đelić i Nemanja Kolesar bili su zbog prodaje "Sartida" na informativnom razgovoru u policiji, u svojstvu građana, pišu "Novosti". Sledeći će biti ispitan Danko Đunić, koji je radio procenu kompanije.
Zbog prodaje "Sartida" na informativnom razgovoru u policiji u svojstvu građana bili su Miroljub Labus, Aleksandar Vlahović, Božidar Đelić i Nemanja Kolesar.
Do sada je ukupno saslušano više od 20 osoba, piše list, i dodaje da će u januaru biti ispitan i biznismen Danko Đunić, a u svim ovim ispitivanjima učestvuju i zamenici tužioca za organizovani kriminal.
Labus je u vreme prodaje smederevske železare bio potpredsednik u Saveznoj vladi i ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom. Vlahović je bio ministar privrede i privatizacije, Đelić ministar finansija, a Kolesar je bio šef radne grupe zadužene za privatizaciju "Sartida" i šef kabineta tadašnjeg premijera Zorana Đinđića.
Đunić je kao vlasnik Ekonomskog instituta radio procenu ove kompanije, podseća list.
"Sartid" je prodat neposrednom pogodbom za 23 miliona evra "Ju-Es stilu", dok su dugovi koji su se procenjivali na 1,7 milijardi dolara, po oceni Saveta za borbu protiv korupcije, preneti na državu.
Ova američka kompanija je na taj način dobila kompletnu novu i staru železaru sa 300 hektara zemlje, tri livnice, fabriku belih limova u Šapcu (investicija vredna 150 miliona dolara), smederevsku luku od regionalnog značaja, slobodnu carinsku zonu u Smederevu, površine od 21 hektara, fabriku kreča u Kučevu, kao i više drugih nekretnina.
U ovom trenutku istražne organe najviše muči činjenica gde se izgubilo šest miliona dolara od Amerike do Srbije, piše list.
List "Pitsburg post - gazete" objavio je 2004. godine podatak da je "Sartid" kupljen za 33 miliona dolara, od kojih 23 miliona u gotovini, šest miliona za transakcije i provizije, i četiri miliona za zbrinjavanje nezaposlenih.
Policija i Tužilaštvo za organizovani kriminal istražuju ko je uzeo tih šest miliona provizije, dodaje list.
(I. M. / Novosti)