UBICA IZ OSNOVNE ŠKOLE: Autističan, dete razvedenih roditelja i odličan đak
Svaki Amerikanac zna pravila igre - ubiješ li jednu osobu, život ti je gotov i bićeš srećan ako budeš vest u lokalnim novinama. Počiniš li masakr, završiš na naslovnici "Tajma" - objašnjava vojni psiholog u penziji David Grosman. O momku koji je ubio 27 ljudi, od čega 20 dece, drugovi imaju samo reči hvale
Adam Lanza (20), ubica iz osnovne škole u američkom gradu Njutaunu, najverovatnije je patio od blažeg oblika autizma, sa kojim se može relativno normalno živeti.
- Ovaj je gradić jako miran, jako tih. Čak previše tih - rekao je jedan stanovnik Njutauna.
Tu tišinu je u petak u 9 sati po američkom vremenu prekinuo zvuk metaka. Prizore iz osnovne škole "Sendi Huk" ne treba ni opisivati. One koji su morali da ih vide, pratiće celi život. A one druge? Dovoljno je reći da je u učionicama i igraonicama za najmlađe ubijeno dvadesetoro dece.
Neka su imala samo pet godina, a najstariji 10. Ubijeno je i šestoro odraslih, koji su telima branili decu. Ubica je sam sebi oduzeo život, a pre toga i svojoj majci. Škola u koju je u petak ujutro, pola sata nakon početka nastave, na silu ušao, kako se posle ispostavilo, Adam Lanza, doslovno je pretvorena u mrtvačnicu.
Krvavi pohodi po američkim školama nisu retkost, a opet, svi nakon njih ostanu bez reči. Američki predsednik Barak Obama crvenih očiju, uputio je reči utehe. Istakao je da bi se oružje, po američkom Ustavu dostupno gotovo svima, trebalo strože regulisati. No, da je li oružje odgovorno za žrtve? Masakri se događaju po istom scenariju - žrtve su slučajne, a okidač povlači mladi čovek, tinejdžer ili tek neko stariji.
STALNO JE ĆUTAO
Takav je bio i Adam Lanza. Polako stižu informacije o tome da je pre pohoda na decu ubio svoju majku (52) koja je neko vreme radila u toj školi, da je baš ona nedavno kupila pet komada oružja, da je dete razvedenih roditelja i da se baš u vreme razvoda njegov stariji brat Rajan, za kojeg se prvo mislilo da je ubica, odselio od kuće.
Drugovi iz škole opisuju ga kao povučenog, ćutljivog. Dobijao je izvrsne ocene, rekao je njegov drug iz klupe.
- Ne, nije mi govorio, video bih na testovima. Kako to već biva, sada i komšije vide da je bio 'čudan', da je gledao u pod, da nije pozdravljao... Koliko je tada bio neprimetan, sada je, nažalost, postao poznat u celom svetu.
AKO UBIJEŠ JEDNOG, VEŠT SI. AKO NAPRAVIŠ MASAKR, ZAVRŠIŠ NA NASLOVNICI
- Svaki Amerikanac zna pravila igre: ubiješ li jednu osobu, život ti je gotov i bićeš srećan ako budeš vest u lokalnim novinama. Počiniš li masakr, završiš na naslovnici "Tajma" - objašnjava vojni psiholog u penziji David Grosman, stručnjak za ljudsku agresiju.
- Istomišljenike često nalaze preko interneta. Kombinacija medija i interneta daje potencijalnim ubicama istu socijalnu mrežu i potporu kakvu daje vojska vojnicima kada kreću u napad - rekao je Grosman.
(M. S. / Izvor: Večernji list)