MOŽE IM SE: Olbrajt i Klark kupuju firme po Kosovu!

Mnogo bivših američkih zvaničnika vratilo se na Kosovo i Metohiju u želji da učestvuje u poslovima sa ugljem, telekomunikacijama ili da budu lobisti za unosne vladine poslove koji se plaćaju iz budžeta, piše "Njujork tajms"

Bivši američki zvaničnici koji su krajem devedesetih "branili" Kosovo sada se vraćaju i učestvuju u unosnim privatizacijama velikih preduzeća, piše "Njujork tajms".

Njujorški dnevnik u tekstu u broju od srede opisuje sadašnje stanje na Kosovu, ocenjujući ga kao najekstremniji primer učešća bivših američkih diplomata koji su bili povezani sa tim regionom u privatizacijama koje slede.

"Premijer Hašim Tači je u procepu. Jedan od ponuđača za kupovinu kosovske telekomunikacione kompanije PTK je kompanija bivše državne sekretarke Medlin Olbrajt. Za drugu lobira Džejms Perđu, specijalni izvestilac za Balkan iz Klintonove ere", navodi list.

"Njujork tajms" piše da se mnogo bivših američkih zvaničnika vratilo na Kosovo u želji da učestvuje u poslovima sa ugljem, telekomunikacijama, ili da budu lobisti za unosne vladine poslove koji se plaćaju iz budžeta.

Među njima su i penzionisani komandant NATO snaga u Evropi Vesli Klark, koji je, kako se navodi, rukovodio bombardovanjem snaga Slobodana Miloševića i izvršni direktor Saveta za nacionalnu bezbednost iz Klintonovog vremena Mark Tavlarajds.

Stejt department nema usvojena pravila koja bi zabranjivala bivšim diplomatama da lobiraju u ime država u kojima su prethodno služili ili da se u njih vrate zbog privatnih poslova, sem što postoji generalna jednogodišnja zabrana za sve federalne visoke službenike da rade sa agencijama u kojima su ranije službovali i doživotna zabrana da u njima budu savetnici.

Kosovo nije jedini primer gde su se bivši zvaničnici vratili zbog biznisa, tu je i Irak, ali je Kosovo ekstreman slučaj zbog ukupnog spoljnog uticaja na ovom području.

- Moj posao je transparentan, pomaže narodu Kosova i doneće mu stotine miliona dolara investicija - ističe Klark, koji je direktor "Enviditija", kanadske energetske kompanije koja istražuje zalihe lignita na Kosovu i pravi sintetičko gorivo od toga.