KO JE KARLOS SLIM? "Težak" 69 milijardi dolara, bogatiji od Bila Gejtsa!

Prosečan Meksikanac ne može da proživi nijedan dan, a da ne kupi jedan od njegovih proizvoda ili ne koristi uslugu koju pruža jedna od Slimovih 220 kompanija. Već 40 godina živi u istoj kući, nema jahtu, sam vozi "mercedes" i vlasnik je najveće privatne kolekcije Rodenovih skulptura na svetu

Karlos Slim, najbogatiji čovek na svetu, koga je premijer Vlade Srbije Ivica Dačić pozvao da poseti našu zemlju u narednom periodu, malo je poznat srpskoj javnosti, a svetskoj je postao zanimljiv kao prvi čovek kada je pre pet godina smenio vlasnika "Majkrosofta" Bil Gejtsa s prvog mesta liste najbogatijih ljudi na svetu magazina "Forbs".

Meksički tajkun, star sedamdeset dve godine, prema procenama prestižnog magazina, "težak" je neverovatnih 69 milijardi dolara! Međutim, i on trpi finansijsku krizu, pa je u poslednje vreme izgubio pet milijardi dolara, ali je i pored gubitka u velikoj prednosti nad drugoplasiranim Bil Gejtsom, koji ima 61 milijardu dolara.

Slim je svoje bogatstvo zaradio u telekomunikacijama, predsednik je uprave meksičke firme "Telmeks", ali u svom posedu, između ostalog, ima i robne kuće, građevinske kompanije i firmu za finansijske usluge "Inbursa Financial Group".

Tajna uspeha misterioznog Meksikanca koji je svetskoj javnosti mnogo manje poznat od Gejtsa i milijardera Vorena Bafeta (drugog na poslednjoj "Forbsovoj" listi najbogatijih) je u tome što prosečan Meksikanac ne može da proživi nijedan dan, a da ne kupi jedan od njegovih proizvoda ili ne koristi uslugu koju pruža jedna od Slimovih 220 kompanija. Većina se rodi u nekoj od njegovih bolnica "Star medika", struju dobija od kompanije "Kondumeks", vozi se putevima koje je izradila kompanija CILSA, gorivo toči na pumpama "Svekomeks", telefonira uz pomoć kompanije "Telemeks", puši cigarete marke "slim" koja je deo "Marlboro grupe" i kupuje u supermarketima "Sirs Rubak".

On kontroliše više od 200 kompanija, od telekomunikacija, gde je prvi put napravio svoje bogatstvo, do infrastrukture, bankarstva i nekretnina. Da bi održao svoj uticaj nad carstvom koje se širilo, njegovi sinovi i zetovi su stavljeni na čelo mnogih firmi.

Sin imigranata iz Libije, započeo je biznis ni iz čega. Još kao klinac pokazivao je veliki talenat za poslovanje. Kupovao je sličice bejzbol igrača i prodavao ih drugoj deci, naravno za veći iznos, pažljivo vodeći računa da uvek bude u plusu. Do 12. godine je počeo da trguje akcijama i obveznicama. Pre nego što je napunio 30 godina posedovao je kompaniju koja je proizvodila osvežavajuća pića, kao i brokersku firmu. Enormno bogatstvo stekao je kupujući kompanije, koje danas zapošljavaju 218.000 radnika.

Poslovna logika mu je ista kao i kad je kao dečak prodavao sličice. Kupuje kompanije čija je vrednost potcenjena, upumpava svež kapital u njih i koristeći veličinu svog konglomerata izbacuje konkurenciju iz igre. Većinu vremena Slim provodi u kancelariji na drugom spratu svoje banke "Inbursa", a na radnom stolu ima ventilator koji mu pomaže u vrelim danima.

Jedna od opsesija i dalje mu je bejzbol, navija za "Njujork Jenkise". Redovan je na utakmicama ovog tima i u glavi ima kompletnu statistiku njihovih mečeva. Već 40 godina živi u istoj kući, nema jahtu, sam vozi "mercedes” i vlasnik je najveće privatne kolekcije Rodenovih skulptura na svetu.

(Telegraf.rs)