BANKROT U NAJAVI: Vlada nas zadužuje 130 evra u sekundi!

U prvih sto dana kabineta Ivice Dačića dug je povećan 1,1 milijardu evra, što je rast od 11,2 miliona dnevno. Unutrašnji dug je povećan 568 miliona evra, spoljni 562, a indirektne obaveze su smanjene sedam miliona evra

SRBIJA PRED BANKROTOM! Prema podacima Uprave Ministarstva finansija za javni dug, dug Srbije na kraju oktobra bio je 16,59 milijardi evra, što je 57,5 odsto bruto domaćeg proizvoda.

Na kraju septembra javni dug zemlje bio je 15,85 milijardi evra, što znači da je u oktobru povećan oko 740 miliona evra. To je skandal i dokaz da je "Srbija banana država" u kojoj je sve moguće, kaže ekonomista Aleksandar Stevanović za Telegraf.

U prvih sto dana kabineta Ivice Dačića dug je povećan 1,1 milijardu evra, što je rast od 11,2 miliona dnevno, odnosno 130 evra u sekundi. Unutrašnji dug je povećan 568 miliona evra, spoljni 562 a indirektne obaveze su smanjene sedam miliona evra.

Ekonomista Mahmud Bušatlija kaže za Telegraf da Srbija odavno živi samo od zaduživanja i da se zbog toga odavno nalazi na listi prezaduženih zemalja, što će u jednom momentu dovesti i do bankrota zemlje.

- Srbija živi samo od zaduživanja, a bez razvijene industrije i investicija taj tempo naša zemlja neće moći dugo da izdrži. Ovim tempom bi do kraja godine javni dug u odnosu na BDP trebao da iznosi neverovatnih 65,1 odsto, što će zemlju odvesti u bankrot. Mi smo odavno na listi prezaduženih zemalja, a dugove vraćamo refinansiranjem dugova, što ne može dugo da potraje. Jedini spas je u korenitoj reformi javnog sektora koji bi morao trajati najmanje pet odina - tvrdi Bušatlija.

Ekonomista Aleksandar Stevanović kaže za naš portal da je "Srbija banana država koja svakim danom sve više srlja u ekonomsku propast".

- Činjenica da je javni dug Srbije 57, 7 odsto BDP, a da je Zakonom o fiskalnoj disciplini propisano da on ne sme biti veći od 45 odsto govori da smo banana država i da je sve moguće. Naša država godinama živi na crtu i svakim danom sve više srlja u nove dugove koje nikad neće moći da vrati. Tako ćemo doći do momenta kada nam niko neće dati novac, a šta će tada biti ne znam, mogu samo reči nek nam je Bog u pomoći - kaže on.

Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić na svom Tviter profilu napisao je da je javni dug Srbije od 2008. godine udvostručen i da je menjanje zakona jedino što radi vlast u Srbiji.

(D. Zlojutro)