13. dan protesta u Rumuniji
U poslednje dve godine u Rumuniji plate su smanjene 25 odsto, penzije 15 procena, dok je PDV povećan za pet odsto
U Rumuniji su protesti nastavljeni i danas, 13. dan za redom, iako su zemlju zahvatile niske temperature i sneg.
Protesti građana - penzionera, studenata, radnika i službenika - već dve nedelje se održavaju u nekoliko desetina gradova u zemlji. Oni nisu toliko masovni - kao što je to slučaj u Grčkoj ili Italiji - ali su demonstranti uporni u svojim zahtevima: traže ostavke premijera Emila Boka i predsednika Trajana Basedskua, koje okrivljuju zbog njihove politike štednje sa kojom žive ispod granice siromaštva.
Tome je doprinala, kako se ističe na skupovima, veoma raširena korupcija i kriminal koji je zahvatio i najviše strukture društva.
Predsednik Trajan Basesku sinoć je odbio da podnese ostaku, ali je priznao da je bilo grešaka koje su dovele do sadašnjeg talasa protesta.
- Ne mogu da se povučem u vreme krize - rekao je Basesku, i dodao da su pravljene greške i da je zbog toga jedan broj Rumuna izgubio poverenje u njega.
Neposredan povod za sadašnje nemire bio je napad Baseskua na podsekretara za zdravstvo Raeda Arafata, popularnog lekara koji se usprotivio privatizaciji jednog dela zdravstva, pošto bi to pogodilo sirotinju, zbog čega je bio smenjen.
Građani su zbog toga spontano izašli na ulice i vlada je morala da ga vrati.
Mnogi su izgubili posao i smanjene su socijalne beneficije, kako bi se ublažio deficit u državnoj kasi i prevazišla sadašnja ekonomska kriza. Prvi znaci pokazuju da se privreda polako stabilizije, ali građani to još ne osećaju i ne mogu više da trpe.
Premijer Bok, lider Demokratsko liberalne partije, takođe ne pokazuje spremnost da podnese ostavku, pošto se za njegovu stranku sada izjašnjava svega 18 odsto anketiranih.
(Izvor: Tanjug)