Dinkić: Ko ne može da plati dug, neka ide iz Srbije!
Do kraja novembra biće donet zakon koji će predvideti da država svoje obaveze plaća u roku do 45 dana, a privreda do 60 dana, rekao je ministar finansija
Ministar finansija Srbije Mlađan Dinkić je privrednicima poručio da ko ne može da plaća ne ugovara poslove.
- Oni trgovinski lanci koji ne mogu da plate i rade po zakonu neka ustupe mesto nekom drugom. Ko god ne može da plati dug malim preduzetnicima neka slobodno ide iz Srbije - rekao je Dinkić.
Ministar finansija je najavio da će do kraja novembra biti donet zakon koji će predvideti da država svoje obaveze plaća u roku do 45 dana, a privreda do 60 dana.
- Cilj tog zakona je da država bude generator likvidnosti srpske privrede i da se uvede veća finansijska diciplina - rekao je Dinkić u Privrednoj komori Srbije gde je održana javna rasprava o Nacrtu zakona o rokovima izmirenja novčanih obaveza u komercijalnim transakcijama.
Kako je naveo Dinkić, prošečan rok naplate u Srbiji je do 134 dana, u regionu 69, a u Evropskoj uniji oko 40 dana.
Predloženo je da zakon o ograničavanju rokova plaćanja bude u primeni od 31. marta sledeće godine, ali se neće primenjivati retroaktivno.
- Izuzetak u zakonu biće zadravstvene ustanove i Fond za zdravstvo, koji će imati maksimalni rok od 90 dana za plaćanje svojih obaveza - rekao je Dinkić.
Takođe, kako je dodao, i preduzeća će moći da izmire obavezu u roku dužem od 60 dana ako ugovore isplate na rate, ali u tom slučaju je maksimalni rok 90 dana, a isplata u dve jednake rate.
- Iz zakona će biti izuzeta i ugovaranja poljoprivrednika za nabavku sadnog materijala, zaštitnih sredstava i đubriva - rekao je Dinkić.
Pecizirao da se organičavanje rokova plaćanja, pre svega, odnosi na trgovinu, gde su najduža kašnjenja u isplatama.
Dinkić je odbacio primedbe da će novi propisi organičiti slobodu ugovaranja i naveo da su podeljene procene privrednika da li će moći da primene zakon.
- Ne želimo da napravimo šećernu vodicu od zakona. Ili će biti strog ili ga neće biti - kazao je Dinkić.
Kazne za nepoštovanje predviđenih rokova su plaćanje kamate na dug, kao i novčane kazne za preduzeća, državne organe i odogovorana lica, među kojima će biti i ministri.
Dinkić je precizirao da će Uprava za trezor kontrolisati da li država poštuje rokove plaćanja od 45 dana i dodao da je u izradi informacioni sistem koji će omogućiti tu kontrolu.
Kako je objasnio, ako Uprava za trezor javi da neki državni organ ne ispunjava obavezu, biće mu obustavljeni transferi iz budžeta.
- Ideja je da se uvede ozbiljna disciplina u državi i da država svojim primerom pokaže da može odgovorno da se ponaša - istakao je ministar finansija i najavio da je sledeći korak donošenje zakona o instrumentima plaćanja, kao i pojačana efikasnost u naplati po osnovu sudskih presuda.
(Telegraf.rs / Beta)