Kina ukida politiku jednog deteta do 2015. godine?
I dalje nije jasno da li su kineski lideri spremni da prihvate ove predloge Kineske fondacije za razvojna istraživanja. Mnogi demografi smatraju da je politika pogoršala krizu nastalu starenjem populacije, time što je ograničila broj mladih koji bi mogli da izdržavaju starije
Kineska fondacija za razvojna istraživanja pozvala je lidere zemlje da postepeno počnu da ukidaju politiku jednog deteta da bi dozvolili dvoje dece po porodici do 2015. godine.
Mnogi demografi ocenjuju rok koji je predložila Kineska fondacija za razvojna istraživanja kao smeo potez jedne organizacije koja je tako blizu centralnih vlasti. Drugi upozoravaju da bi postepen pristup, ako bi bio primenjen, i dalje bio nedovoljan da pomogne da se isprave problemi već nastali zbog strogog kineskog zakona o ograničenju broja dece po porodici.
Iz instituta ističu da će konačna verzija njihovog predloga biti objavljena za "nedelju-dve", ali neki kineski mediji dobili su kopije unapred.
Agencija Sinhua javlja da fondacija predlaže uvođenje politike dvoje dece u nekim provincijama od ove godine, a širom zemlje do 2015. Ona predlaže da svako ograničavanje broja dece bude ukinuto do 2020.
- Kina je platila ogromnu političku i socijalnu cenu ove politike koja je rezultirala u društvenim sukobima, visokim administrativnim troškovima i dovela do dugoročne rodne neravnoteže na rođenju - navodi Sinhua delove izveštaja.
Agencija AP navodi da nije jasno da li su kineski lideri spremni da prihvate ove predloge. Kineska Nacionalna komisija za planiranje stanovništva i porodice nije još reagovala.
Propisi poznati kao politika jednog deteta su u stvari komplikovaniji. Vlada ograničava većini parova koji žive u urbanim sredinama da imaju samo jedno dete, a dozvoljava porodicima na selu da imaju dvoje dece ako im je prvo dete devojčica. Postoje i brojni drugi izuzeci, kao što su labavija pravila za manjinske porodice, i ograničenje na dvoje dece za roditelje koji su oboje jedinci.