IZNENAĐUJUĆE: Kineski mediji kritikuju slanje disidenta u radni logor
Žen Ðianju (25) osuđen na radni logor pošto je na svom sajtu pozivao na obaranje partijske "diktature", što je do sada obično izazivalo osude u štampi, ako bi ona uopšte zabeležila takav slučaj
Kineska vladina štampa otvoreno je kritikovala zatvaranje jednog seoskog funkcionera koji je pozivao na prestanak vlasti Komunističke partije, što je iznenađujući korak koji neki analitičari vide kao znak da je Peking spreman da da više prostora slobodi govora.
Takvo, za Kinu neuobičajeno pisanje državne štampe, još je značajnije jer je Žen Ðianju (25) osuđen na radni logor pošto je na svom sajtu pozivao na obaranje partijske "diktature", što je do sada obično izazivalo osude u štampi, ako bi ona uopšte zabeležila takav slučaj.
Međutim, nekoliko listova, uključujući uticajni "Global tajms" - koji izdaje partijski "Ženimn Žibao" i "Pekinške vesti" - kritikovalo je Ženovu osudu na dve godine u radnom logoru i pozvalo na više slobode za ljude koji kritikuju vlasti.
- Zabrinjavajuće je da ljudi još mogu biti kažnjeni za izražavanje ili pisanje kritičkih misli o modernoj Kini - napisao je Ju Ðinkui u "Global tajmsu" koji izlazi na engleskom jeziku.
- Biti osuđen zbog negativnih stavova je politička tradicija koja je vladala u nekim zemljama pre 20. veka - napisao je Ju. - To je prevaziđeno i protivno je današnjim slobodama govora i vladavini prava.
Neki zagovornici slobode govora u Kini se nadaju da je to znak da je Peking spreman da popusti društvene tenzije, dozvoljavajući više javnih debata i da bi to mogao biti prioritet nove generacije rukovodilaca koja će doći na partijski vrh na predstojećem kongresu početkom novembra.
- Neko visoko gore hoće da vidi da se ove stvari događaju - kaže za Rojters Doug Joung, profesor novinarstva na Fudan univerzitetu u Šangaju i autor knjige o medijima u Kini.