SKUPLJI PREVOZ I U NOVOM SADU: Od 1. novembra autobuska karta 50 dinara

Do poskupljenja prevoza u gradskom saobraćaju za 11,2 odsto doći će zbog povećanja akcize za dizel gorivo, navode u JGSP Novi Sad

Generalni direktor Javnog gradskog saobraćajnog preduzeća (JGSP) "Novi Sad" Milan Balać potvrdio je da će od 1. novembra biti povećana cena prevoza u gradskom saobraćaju za 11,2 odsto, pa će cena autobuske karte u prvoj zoni iznositi 50 dinara.

Generalni direktor Balać je istakao u utorak da je Gradsko veće podržalo predlog JGSP o povećanju cene koji je usledio zbog povećanja cena pogonskih derivata, tj. dodatne akcize za dizel gorivo.

- Ni sa ovim povećanjem cene ne možemo se ekonomski ''pokriti'', a Novosađani će i pored uvođenja novih cena imati najjeftiniji gradski prevoz u Srbiji - kazao je Balać, koji je kao primer uzeo Beograd gde je cena karte 70 dinara.

Po Balaću i subvencije osnivača, Skupštine grada značajno su manje nego u Beogradu i kreću se do deset odsto, dok su u Beogradu oko 50 procenata.

Veliko opterećenje za JGSP "Novi Sad", po Balaću, predstavlja i 37.000 besplatnih karata, od čega 30.000 čine penzionerske karte.

- Ono što ćemo pod hitno zahtevati od osnivača je da zajedno sa gradskom upravom izvršimo reviziju besplatnih karata, jer nije realno da se penzioneri od 65 godina voze besplatno, a da, recimo, trudnice plaćaju kartu - istakao je Balać.

Apsurd je, smatra Balać, da penzioneri čija je penzija 100.000 dinara imaju pravo na besplatnu kartu.

Druga stvar na kojoj će novo rukovodstvo JGSP "Novi Sad" insistirati jeste sistem elektronske naplate, o kome se priča još od 2003. i za koji je Komisija za javne nabavke "srušila" već šest tendera.

- Ne smemo dozvoliti luksuz da nam naredni tender propadne i zbog toga ćemo u njegovoj pripremi voditi računa o svim zamerkama koje je Komisija imala - istakao je Balać, dodajući da on očekuje da bi elektronski sistem naplate u novosadskom javnom prevozu mogao da profunkcioniše do kraja 2013.

Kao posebno bizaran podatak, Balać je istakao činjenicu da se JGSP trenutno suočava sa više od 300 tužbi putnika zbog povreda navodno zadobijenih tokom vožnje, a u ogromnoj većini slučajeva se, po njemu, radi o "trzajnoj povredi vrata".

- Na osnovu tih tužbi godišnje isplatimo i do deset miliona dinara, što je apsurd - rekao je Balać, dodajući da je broj navodno povređenih putnika sve veći i da će JGSP ubuduće podnositi tužbe protiv lekara koji budu postavljali takve dijagnoze.

Kao "posebno nelogično" Balać naglašava što sud prilikom donošenja presude ne uzima u obzir to da li se radi o putniku koji se "švercovao" u autobusu, odnosno da li je u trenutku povređivanja imao kartu ili nije.

(Telegraf.rs / Tanjug)