PLJAČKA NA DRŽAVNOM NIVOU: Za 50 evra mesečno dobijali SMS-ove o kretanju kursa, zaradili milione!
Povlašćena klijentela u proteklih nekoliko godina za mali novac dobijala dojave o rastu ili padu dinara, na osnovu čega su prodavali ili kupovali devize i na tim transakcijama zarađivali ogroman novac. Guvernerka poziva državu da ispita da li je bilo zloupotreba, Šoškić ćuti
ZARAĐIVALI MILIONE NA MUFTE! Kako vam zvuči podatak da ste u proteklih nekoliko godina, za samo 50 evra mesečno, pet puta u toku dana, mogli da dobijate informaciju o kretanju kursa i da ste, zahvaljujući ovoj specifičnoj "dojavi", mogli da zgrnete milione?
Potpisnik ovih redova nije bio te sreće da se nađe u krugu privilegovane VIP klijenetele, koja je za bagatelnih 50 evra mogla da se obogati preko noći, mada bi to voleo. Kao i svi vi, pretpostavljam. A dovoljno je bilo da samo imamo čoveka koji će nam u pravom trenutku šapnuti magičnu informaciju.
DRŽAVO, KO SU VIP MILIONERI?
Kako Telegraf.rs saznaje, u posed ovih strogo poslovnih informacija nisu dolazili samo vlasnici menjačnica, već i mnogi drugi. Nezvanično, postoje sumnje da su se mnoge političke stranke i njihovi istaknuti članovi za kratko vreme "oparili" na ovaj način.
- Akcija je bila prosta: na mobilni telefon stigne SMS o kretanju kursa, posle čega se poruka, odmah po čitanju, briše. Ne postoji mogućnost da se sačuva. Posle toga sve je stvar realizacije: odete do najbliže menjačnice (obično u kasnim popodnevnim satima), promenite svoje devize (što više, to bolje), sačekate sutradan ujutru promenu kursa (o kojoj ste bili obavešteni još juče) i svet je vaš - objašnjava plastično za Telegraf sagovornik koji je upućen u čitavu "rabotu".
Prema njegovim rečima, postoji legalan način da menjačnice dođu do ovih informacija. Problem je, međutim, u onom drugom načinu, a jedna od firmi koja je pružala "konsultantske" usluge nalazi se u Novom Sadu.
ŠOŠKIĆ ĆUTI, TABAKOVIĆEVA TRAŽI REAKCIJU DRŽAVE
Kako je, dakle, moguće da je u vreme bivšeg guvernera Dejana Šoškića funkcionisao sistem u kome su mnogi profitirali, ali je država izgubila? Podsećanja radi, Narodna banka Srbije od početka ove godine prodala je više od 1,3 milijarde evra na "spasavanje dinara". Možda nije bilo potrebe da ga spasava, jer da ne beše onolikih turbulencija i skokova nacionalne valute od nekoliko dinara u svega par dana, onda bi i dinar bio koliko-toliko u redu.
Odgovor na ovo pitanje od Šoškića nismo uspeli da saznamo, jer nije odgovarao na naše pozive. U ranije datim intervjuima poručivao je da nema ništa protiv da se detaljno ispita njegov i rad Narodne banke.