Đukić: Uskoro obnova Kliničkih centara u Srbiji
Upitan kada će kod nas početi da se izvode transplantacije srca i kako ćemo obučiti lekare, Ðukić je rekao da bi prof. Kalantos trebalo da dođe u januaru i da pomogne u sferi transplantacije organa
Ministarstvo zdravlja će tražiti da se starosna granica za žene koje ulaze u besplatan postupak vantelesne oplodnje podigne i da se kapaciteti u državnim bolnicama znatno prošire - najavio je prof. dr Vladimir Ðukić, hirurg i državni sekretar za zdravstvo.
Prof. Ðukić je kazao da uslovi u bolnicama utiču na rezultate programa veštačke oplodnje, navodeći da je u planu da se u GAK "Narodni front" izgradi peti sprat, za šta je Grad Beograd pokazao želju da pomogne.
- Ali, dužnost nam je da pomažemo i bolesnoj deci. Zato smo uspeli da obezbedimo trajno finansiranje za terapiju dece obolele od retkih bolesti, samo još treba da se reši pitanje tendera - rekao je dr Ðukić u intervjuu "Politici".
Što se tiče rekonstrukcije četiri klinička centra, s kojom se kasni godinama, on je naveo da je ministarka zdravlja donela odluku da se za rekonstrukciju centara promeni Jedinica za implementaciju projekata i angažuju novi ljudi.
- Sadašnjem direktoru je prestala dužnost, a smanjen je i broj zaposlenih i zaduženih za ostvarenje projekta. Angažovali smo tim koji će analizirati ugovore, kuću koja se bavi revizijom projekta, a saslušali smo i prigovore nevladinih organizacija, koji su pratili rekonstrukcije bolnica - rekao je prof. Ðukić.
Za kliničke centre u Nišu, Novom Sadu i Kragujevcu, kako je rekao, najverovatnije će do kraja novembra biti gotovi tenderi za obavljanje radova, ali se ne odustaje od rekonstrukcije KCS u Beogradu.
- Definitivna odluka je da se prvo počne sa rekonstrukcijom u Nišu i da se ne čeka da sve bude spremno za preuređenje drugih centara, jer bi to samo usporavalo proces i dovelo do toga da se uspori kreditni aranžman, što nam nije cilj - kazao je on, i dodao da se ne odustaje od rekonstrukcije KCS u Beogradu, jer on mora da se gradi i završi.
Kad je u pitanju oblast transplantacije, Ðukić je najavio da će uskoro biti potpisan pretpristupni ugovor sa međunarodnom organizuacijom za koordiniranje i razmenu organa za transplantaciju "Evrotransplantom".
- Očekujemo da to bude u januaru. To podrazumeva sklapanje takozvanog tvining programa sa AKH klinikom u Beču, čime bi bilo omogućeno da hitni slučajevu budu što pre stavljeni na listu i operisani, a to znači i povoljnu cenu intervencija za RFZO - naveo je on.
Na pitanje zašto se o trošku države ne rade transplantacije srca u inostranstvu, Ðukić je kazao da se o tome razmišlja.
- To je potrebno za šest pacijenata godišnje. Po jednom bi bilo oko 150.000 evra. Činjenica je da postoje paralelne komisije stručnjaka i kod nas i u RFZO i treba raditi na njihovoj harmonizaciji. Ne može Ministarstvo da bude odgovorno za sve, a da nema prava da utiče na rad RFZO - kazao je Ðukić.
Ðukić očekuje od srednje generacije lekara da budu motivisani i dovoljno ambiciozni da naprave iskorak u karijeri i da se bave teškom oblašću medicije - transplantacijom, i navodi da toj oblasti nije bilo nijedne afere i problema sa navodnom zloupotrebom organa.
Upitan kada će kod nas početi da se izvode transplantacije srca i kako ćemo obučiti lekare, Ðukić je rekao da bi prof. Kalantos trebalo da dođe u januaru i da pomogne u sferi transplantacije organa.
- Ali, mislim da ćemo morati da ''idemo'' na formiranje Nacionalnog centra za transplantaciju i da ćemo biti prinuđeni da donesemo bolne odluke, što podrazumeva da one bolnice koje nisu pokazale organizacione sposobnosti mogu da budu isključene iz sistema klinika za presađivanje organa - rekao je Ðukić.
On smatra da nije realno da se u narednih šest meseci očekuju transplatancije srca u Srbiji, ali se nada da će moći relativno brzo, "čim osposobimo ljude za to", ističući da "ako pojedinci ne žele da rade, onda ćemo dovesti stručnjake iz inostranstva".
(I. M. / Izvor: Tanjug, Foto: Kurir)