POPRAVNI: Aluminijum na putu za Makedoniju!
Nakon dekontaminacije, aluminijum iz Srbije ponovo poslat za Makedoniju. Pomoćnik direktora Agencija za zaštitu od jonizujućih zračenja kaže da se godišnje u Srbiji pronađe dvadesetak ovakvih izvora, a oni nisu neuobičajeni ni u drugim državama
Tovar aluminijuma, vlasništvo aleksinačkog preduzeća “Maksi ko”, koji je zbog povećane radioaktivnosti juče vraćen s graničnog prelaza Tabanovci, nakon dekontaminacije danas je ponovo upućen u Makedoniju, potvrdio je za Telegraf.rs Miodrag Antić, šef Odeljenja za zaštitu od zračenja Laboratorije za dijagnostiku niškog Zavoda za zdravstvenu zaštitu radnika.
- Iz spornog tovara izvučen je izvor koji je izazvao reakciju uređaja za merenje radioaktivnosti. Prema mojim saznanjima, radi se o delu nekog mernog uređaja koji je na neki način “zalutao” u tovar. Međutim, ni on nije pokazivao zabrinjavajući nivo zračenja, jer je na udaljenosti od metar zračenje bilo u nivou prirodnog fona – objasnio je Antić.
Miodrag Milovanović, vlasnik firme “Maksi ko” kaže da ne zna otkud radioaktivni otpad u njegovom tovaru.
- Otpadni metal koji šaljemo u Makedoniju nabavljamo sa područja ovog dela Srbije. Imamo veliki broj dobavljača koji nam ga isporučuju, pa je teško utvrditi odakle je došao taj uređaj. Verovatno je bio u opremi nekog od preduzeća koja ga je prodala kao stari metal – kaže Milovanović ali priznaje da ovo nije prvi put da u njegovim pošiljkama bude opasnih materija.
- Pa desi se, doduše retko jednom u sedam, osam godina da u tovar zaluta nešto. Medjutim, ističem da mi preduzimamo sve mere da niko ne bi bio ugrožen, uključujući merenje zračenja – naveo je on.
U Upravi carine Makedonije navode da je ovaj tovar otkriven sasvim slučajno, kao i da se ne dešavaju često.
- Otkrivali smo i pre ovakve kontiminirane tovare, i to pre svega u železničkim pošiljkama. Međutim, oni nisu česti. Tovar koji je vraćen sa prelaza Tabanovci juče, otkriven je slučajno putem detektora. Njega su otkrili inspektori Instituta za javno zdravlje i kontaminirani tovar vratili u Srbiju - rekla je Slađana Damjanoska, iz odeljenja za međunarodne odnose Uprave carine u Skoplju.
Pomoćnik direktora Agencija za zaštitu od jonizujućih zračenja i nuklearnu sigurnost Srbije Jasminka Joksić u izjavi za Telegraf objašnjava da se godišnje desi oko dvadesetak ovakvih slučajeva, i napominje da ovakvi slučajevi nisu neuobičajeni.
- Najčešći uzrok ovakvih događaja su izvori zračenja koji se koriste u raznim uređajima, poput mernih uređaja, jonizujućih detektorima dima, u satovima... Godišnje se u Srbiji pronađe dvadesetak ovakvih izvora, a oni nisu neuobičajeni ni u drugim državama. Iako su izmerene doze najčešće niske, sprovođenje opisane procedure kojom se pronalaze i bezbedno skladište napušteni izvori je važno zbog zaštite stanovništva od jonizujućih zračenja - kaže ona.
Joksićeva ističe da se u praksi se dešava da se izvori čiji vlasnik nije poznat nađu u centrima za reciklažu metalnog otpada, i da se, kao i u ovom slučaju, i oni vraćaju na dekontaminaciju.
- Tada se transportno vozilo sa pošiljkom sekundarnih metalnih sirovina iz Srbije vraća sa granice, nalaže se vraćanje pošiljaocu, dekontaminacija i bezbedno zbrinjavanje izvora zračenja koje vrši pravno lice ovlašćeno od strane Agencije za zaštitu od jonizujućih zračenja i nuklearnu sigurnost Srbije. Po obavljenoj dekontaminaciji i bezbednom zbrinjavanju izvora, dostavlja se izveštaj Agenciji - objašnjava ona.
(E. T.)