POBEDA OPOZICIJE: Gruzija ostaje na putu ka EU i NATO

Na parlamentarnim izborima u Gruziji pobedio je opozicioni blok "Gruzijski san", na čijem čelu je milijarder Bidžin Ivanišvili

Sada već izvesna pobeda opozicije na parlamentarnim izborima u Gruziji neće preko noći doneti veći zaokret u političkoj orijentaciji te zemlje.

Lider "Gruzijskog sna", milijarder Bidžina Ivanišvili, poručio je na prvoj konferenciji za novinare posle izbora da se strategiija Gruzije ne menja i da glavna težnja ostaje Evropska unija a sa stanovišta bezbednosti članstvo u NATO, ali da pritom treba "srediti odnose sa Rusijom“, što kako je dodao "nije jednostavno, ali je moguće“.

Predsednik Mihail Sakašvili priznao je poraz svog Jedinstvenog nacionalnog pokreta i rekao da ta partija odlazi u opoziciju, gde će, kako je poručio, boriti se da se sačuva sve što je izgrađeno u Gruziji poslednjih godina.

Ivanišvili ga je dotle pozvao da podnese ostavku i raspiše prevremene izbore, a nije isključio ni mogućnost impičmenta, ako njegova partija osvoji većinu u parlamentu, a Sakašvili ne podnese ostavku.

I dok Centralna izborna komisija još broji glasove i najavljuje da će konačne rezultate objaviti do 20. oktobra, opozicija već drugi dan slavi pobedu.

A ima i zbog čega: posle napetih pa i prljavih izbora, posle kampanje čiji je finiš protekao u znaku skandala zbog zlostavljanja u zatvorima, dolazi do smene vlasti legalno, putem izbora a ne kroz revoluciju, makar i mirnu kakva je bila "Revolucija ruža“ 2003. koja je dovela Sakasvilija na vlast.

Na zapadu su pobedu opozicije faktički već priznali legitimnom: posmatrači OEBS su izbore proglasili „slobodnim i konkurentnim“ i, mada su registrovali neke propuste, ocenili da je glasanje bilo važan korak u razvoju demokratije u Gruziji.

Ivanišviliju su počele da pristižu i prve čestitke, od ambasadora SAD u Tbilisiju Ričarda Norlanda i od dvojice američkih senatora.

Šta čeka Gruziju posle izbora ostaje da se vidi, budući da Sakašviliju predsednički mandat traje do oktobra 2013, a da će od sledeće godine, nakon ustavnih promena, parlament i vlada dobiti veća ovlašćenja.

Po mišljenju eksperata, ustavne promene su bile i sprovedene radi "rokade“ jer Sakašvili, kojem je ovo drugi mandat, nema pravo da se kandiduje na sledećim predsedničkim izborima, pa je premijerska funkcija bila jedini način da zadrži vlast.

Sada će u tu fotelju, po svoj prilici, sesti Ivanišvili, koji je tokom kampanje obećao da će podstaći privredu smanjujući birokratsku kontrolu, da će okončati monopole i preduzeti mere za privlačenje stranih investitora.

Ali iako je Sakašvili poručio da će kao predsednik, u okvirima određenim ustavom, doprineti procesu početka novog parlamenta i formiranju nove vlade, kohabitacija predsednika iz jedne i parlamentarne većine i vlade iz druge partije trajaće još godinu dana - ukoliko predsednik ne odluči da podnese ostavku ili parlament ne pokrene impičment.

(Telegraf.rs / Tanjug)